Wielka Brytania: Królowa uczciła pamięć Polaków. Polski Dzien w Bletchley Park.


EnigmaZgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w niedzielę 17 lipca na terenie Bletchley Park miało miejsce niezwykłe wydarzenie, oddające hołd trzem polskim matematykom, których wkład w odszyfrowanie tajemnicy Enigmy podczas II wojny światowej był nieoceniony.

W piątek 15 lipca, dwa dni przed obchodami „Polskiego Dnia w Bletchley Park”, dawną siedzibę kryptologów odwiedziła także Elżbieta II. Królowa wraz ze swoim mężem księciem Filipem nie tylko odsłoniła pomnik ku czci wszystkich uczonych zaangażowanych w prace nad odkrywaniem tajemnic maszyn szyfrujących, ale także złożyła hołd wspomnianym trzem, nieznanym szerzej polskim matematykom – Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu. Historycy są zdania, że ekipa naukowców z Bletchley Park, w której znajdowali się Polacy, dzięki rozwiązaniu zagadki Enigmy, przyśpieszyła zakończenie II wojny światowej o jakieś dwa lata.

Na odsłoniętej przez Elżbietę II rzeźbie autorstwa Charlesa Gurreya umieszczono napis: „We also served” („My także służyliśmy”).

„Nie jest możliwym wyolbrzymienie, głębokich uczuć podziwu, wdzięczności i długu narodów, dla tak niesamowitej grupy ludzi. Poświęcili tak dużo, pracując w tajemnicy, tak wielkiej, że nawet członkowie ich rodzin nigdy nie dowiedzą się o prawdziwym ogromie ich wkładu” – mówiła podczas swojego przemówienia królowa.

Zespół pracujących na terenie Bletchley Park naukowców działał pod kierownictwem Alistaira Dennistona. W roku 1939 liczył 150 osób, a kiedy wybuchła wojna został rozbudowany. W 1942 roku personel liczył 3500 osób, w 1945 roku – 10000 osób. Na terenie Bletchley Park zajmowano się odczytywaniem szyfrogramów powstających na niemieckich maszynach – Enigmie, maszynie Lorenza i innych.

Obszerną fotorelację z „Polskiego Dnia w Bletchley Park” opublikujemy na łamach „The Polish Observer” już w najbliższym numerze. My też tam byliśmy!
(kg)
fot. Wikipedia

Za: The Polish Observer, 18 luty 2011

Read more about Bletchley Park – National Codes Centre >>> here

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek