Waldemar Glodek: Niuanse sportowej geografii. Palestyna w Azji, Izrael w Europie.


Palestina-Thailand-photo-ap-interPalestyna grajaca w ubiegłym tygodniu swój mecz życia, który dawał jej szanse na zaprezentowanie sie w eliminacjach grupowych do mistrzostw świata Brazylia’2014 zremisowała w Ramallah z Tajlandia 2:2 odpadając z konkurencji. Tajlandia zagra na MŚ grupie D wraz z Australią, Arabią Saudyjską i Omanem.

Palestyna jest jedynym krajem z 208 członków FIFA, który nie jest uznawany przez ONZ. We wrześniu ma się odbyć specjalna sesja ONZ i głosowanie nad uznaniem państwa Palestyna. Izrael zabiega o odrzucenie przez ONZ tej rezolucji.

Izrael, który od czasu swojego powstania w roku 1948 z podziału Palestyny na dwa państwa arbaskie i żydowskie, jest w nieustającym konflikcie ze swoimi sąsiadami zapewne obawiając się ekscesów boiskowych spowodował, że znalazł sie na sportowej mapie jako część Europy. Wiele europejskich związków sportowych zaakceptowało obecność izraelczykow, w tym UEFA i w ten sposób Izrael gra w europejskich rozgrywkach piłkarskich.

Taką samą klasyfikację w stosunku do Izraela stosuje światowa federacja piłkarska FIFA. I tak w eliminacjach do mistrzostw świata Brazylia 2014 Izrael zagra w grupie z Portugalią, Rosja, Północną Iralndią, Azerbajdżanem i Luksemburgiem. Ta przynależność do Europy jest prawdopodobnie spowodowana jej bliskością. Zważywszy na internacjonalistyczne środowisko Izraela równie dobrze mógłby sportowo należeć do każdego innego kontynentu.

W eliminacjach do Mistrzostw Europy Izrael gra w grupie F zajmując trzecie miejsce po Grecji i Chorwacji. Z jednym punktem do Grecji z która spotyka się 2 sierpnia w Tel Avivie.

Polacy w eliminacjach do MŚ 2014 zagrają w grupie H wraz z Anglią, Czarnogórą, Ukrainą, Mołdawią i San Marion. Wcześniej jednak czekają nas w przyszłym roku pasjonujące mecze Euro 2012 na boiskach Polski i Ukrainy. Ze względu na role gospodarzy Polska gra w finałach bez eliminacji. I to można nazwać wielkim szczęściem naszej piłki jako że aktualny poziom gry reprezentacji jest na tyle słaby, że moglibyśmy polec na długo przed finałami. A tak to mimo ciągle przeciętnej gry zarówno piłkarze jak i trener Frank Smuda czują się dobrze. Nie można tego powiedzieć o kibicach obawiających się o wyniki naszej reprezentacji na boiskach przyszłego lata.

Federacja piłkarska USA powołała nowego trenera reprezentacji. Został nim od lat mieszkający w Stanach, były reprezentant Niemiec Jurgen Klinsmann. Jego kandydatura była brana już pod uwagę cztery lata temu, jednak wtedy przedłużono kontrakt i Bob Bradley pozostał. Jak sądzi prezes USSF Sunil Gulati, Klinsman wniesie nowy powiew do gry reprezentacji USA a szczególnie bardziej efektywny europejski styl gry. Lepszych występów narodowego zespołu oczekują zarówno władze piłkarskie jak i spragnieni zwycięstw w ważnych meczach kibice.

Zdjecie: Palestyna – Tajlandia, 28 lipca 2011, fot. AP

Waldemar Glodek
31 lipca 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek