Andrzej Lepper znaleziony martwy w swoim biurze. Wystapienie Anderzeja Leppera w obronie Polski w Unii Europejskiej


Jak informują liczne agencje krajowe dzisiaj Andrzej Lepper został znaleziony martwy we własnym biurze.

Andrzej Lepper, założyciel i przewodniczący Samoobrony, były wicepremier, były wicemarszałek Sejmu, czterokrotny kandydat na urząd prezydenta RP nie żyje. Miał 57 lat.

Jak informuje Dariusz Ślepokur z warszawskiej prokuratury: W sprawie śmierci polityka prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo i będzie zlecona sekcja zwłok. Decyzja taka zapadnie po wpłynięciu do prokuratury materiałów z policji.

Jeszcze nie rozpoczęto śledztwa w sprawie a już na stronach Onet.pl I wielu innych agencji możemy przeczytać, że: Policja poinformowała, że popełnił samobójstwo przez powieszenie.

Andrzej LepperAndrzej Lepper urodził się w czerwcu 1954 r. Był absolwentem Technikum Rolniczego, pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.

Od początku lat 90, występuje w obronie rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych ze złych w konsekwencji przemian rynkowych; w ramach protestów przeciw krzywdzącym rolników decyzjom rządu organizował blokady dróg.

Przez trzy lata, do roku 1980 był członkiem PZPR.

W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną – Samoobrona RP.

O chwili kiedy Leszek Balcerowicz został prezem Narodowego Banku Polskiego Andrzej Lepper z determinacją uważał, że "Balcerowicz musi odejść". Był zdani, że "Wszyscy oni już rządzili i rozkradli Polskę".

Czterokrotnie bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich.

W wyborach parlamentarnych we wrześniu 2001 r., w których członkowie Samoobrony weszli do Sejmu Lepper został posłem na Sejm IV kadencji. Został wybrany wicemarszałkiem Izby. Jednak po tym, jak uniemożliwił eksmisję kupców z włocławskiego rynku oraz oskarżył z trybuny sejmowej kilku polityków o przyjęcie wysokich łapówek, pod koniec listopada 2001 r. został odwołany z tej funkcji.

Pod koniec października 2005 r. w Sejmie V kadencji ponownie został wybrany na stanowisko wicemarszałka Sejmu.

W 2006 roku Samoobrona weszła do rządu. Wraz Ligą Polskich Rodzin i Prawem i Sprawiedliwością utworzona została koalicja rządowa. Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa.

Do kryzysu w relacjach PiS – Samoobrona doszło kilka miesięcy później w czasie prac nad budżetem na 2007 r. 22 września w atmosferze wzajemnych zarzutów między politykami koalicji, na wniosek premiera Jarosława Kaczyńskiego, prezydent Lech Kaczyński odwołał Leppera z funkcji w rządzie.

Niedługo potem rozpoczęły się rozmowy o powrocie Samoobrony do koalicji – Lepper powrócił do rządu w październiku, powtórnie zostając wicepremierem i szefem resortu rolnictwa.

9 lipca 2007 r. prezydent odwołał Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa.

W 2004 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Międzynarodowej Akademii Kadr w Kijowie – za osiągnięcia w zbliżaniu narodów polskiego i ukraińskiego. W 2007 roku został honorowym profesorem Międzynarodowej Akademii Kadr w Kijowie.

Lepper opublikował kilka książek, m.in. : "Każdy kij ma dwa końce" (2001r.), "Lista Leppera" (2002 r.), "Czas barbarzyńców (2005 r.). Wystąpił w dwóch filmach: w komedii Jerzego Gruzy, "Gulczas, a jak myślisz?" oraz w filmie Mariana Eherta "Kto rządzi w Auschwitz". W obu wcielił się w rolę samego siebie.

W 1995 otrzymał Medal Nadziei im. Papieża Jana Pawła II, a następnie Order Świętej Brygidy (przewodniczącym jego Kapituły jest ks. Henryk Jankowski). W 2003 został mu przyznany tytuł "Człowieka Roku" pisma akademickiego "Forum Psychologiczne". W 2001 został w Nowym Jorku odznaczony przez Roberta Kennedy’ego Jr. Medalem im. Alberta Schweitzera przyznanym przez Instytut na rzecz Dobra Zwierząt

Był żonaty, osierocił syna i dwie córki.

Zrodla: onet.pl, wirtualnapolonia.pl, rp.pl

Zobacz rowniez:


Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Pana Andrzeja Leppera.

Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom i Znajomym oraz Członkom i Sympatykom Samoobrony RP tą drogą składamy wyrazy szczerego współczucia.

Śp. Andrzej Leppert  był politykiem z charyzmą, odważnym i stanowczym, dbał o Polską rację stanu i sprawy rolnictwa. Wielka szkoda dla Narodu gdy tak waleczni politycy opuszczają nasze grono tak niespodziewanie i wcześnie.

Niech spoczywa w pokoju…

Redakcja Polish Club Online

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek