Wojtowiecz–Podhorski: Junak z Westerplatte


Polski-Fiat-508-Westerplatte-1939Junak. Apel Obrońcy Westerplatte!

Junak z Westerplatte

Środa 16 sierpnia 1939 r. Major Sucharski niemal wybiegł z drzwi Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku przy ulicy Neugarten 27 na podwórko, gdzie czekał na niego służbowy Polski Fiat 508 Junak III. Sierż rez. Jan Ziomek już czekał przy otwartych drzwiach, jako eskorta Komendanta Składnicy i drugi szofer. Brunon Cirocki, pracownik cywilny Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte i kierowca majora Sucharskiego przekręcił klucz na desce rozdzielczej Junaka, puścił sprzęgło i auto z piskiem opon wyjechało z podwórza Komisariatu na rozgrzaną ulicę. Trzech Schupowców obrzuciło z nienawiścią auto na polskiej wojskowej rejestracji o numerze 12938. Widząc ich Ziomek odruchowo poprawił pod marynarką kaburę z ViSem. „Jeszcze będzie okazja się spotkać w innych okolicznościach” – pomyślał.

Major Sucharski, oficer wywiadu skierowany na Westerplatte specjalnie przez II Oddział Sztabu Głównego, aby prowadzić działania wywiadowcze z tej placówki, szybko podał kierowcy trasę jaką mieli tym razem przejechać na Westerplatte przez Gdańsk.

– Niemcy znowu będą myśleć co my się tak kręcimy po mieście, panie majorze – powiedział Cirocki.

– Oni nie muszą nic myśleć, panie Cirocki. Dobrze wiedzą, że zbieramy informacje o tym co się w Gdańsku dzieje. A Niemcy wcale się z tym nie kryją, że zbroją się na całego – odpowiedział mjr Sucharski z tylnego siedzenia.

(…)

Cytowany powyżej tekst jest fragmentem artykułu: Wójtowicz – Podhorski “Junak z Westerplatte” opublikowanego na portalu Salon24.pl Całość przeczytasz >>>>> tutaj

Wg/2011-08-22

Źródło: salon24.pl, 16.08.2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek