Otwarcie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie


Deblin-muzeum-sil-powietrznych-fot-wwwrykipowiat26 sierpnia w Dęblinie odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Sił Powietrznych. Wśród eksponatów znajduje się m.in. kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, rakiety, sprzęt przeciwlotniczy. Na uroczyste otwarcie przybyło wielu weteranów polskiego lotnictwa oraz pierwszy polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski.

Na uroczystość otwarcia Muzeum przybył m.in.: Czesław Mroczek – Wiceminister Obrony Narodowej, Krzysztof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego, gen. Lech Majewski – Dowódca Sił Powietrznych, Stanisław Jagiełło – Starosta Rycki, Stanisław Włodarczyk – Burmistrz Miasta Dęblin, gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta, piloci, weterani i sympatycy polskiego lotnictwa.

Nowo otwarte Muzeum ma siedzibę w budynku, gdzie była dotychczas Sala Tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Na plenerowej wystawie obok budynku ustawiono samoloty, śmigłowce i sprzęt wojskowy używany przez polskie siły powietrzne. Niektóre typy eksponowanych maszyn latają nadal.
Można tu zobaczyć m.in. produkowane przez ZSRR myśliwce MiG 21 i MiG 23, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych, wytwarzanych w ZSRR i w Polsce. Jest śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, których produkcję rozpoczęto w latach 50-tych ubiegłego wieku w PZL Świdnik, a także jego późniejsza modyfikacja – SM-2. Uwagę przyciąga ciężki śmigłowiec bojowy produkcji ZSRR – Mi-24; są radary i rakiety przeciwlotnicze.
Na ekspozycji pod dachem zgromadzono m.in. plansze pokazujące rozwój lotnictwa, fotografie i dokumenty z tym związane, mundury i kombinezony lotników, elementy uzbrojenia.

W przyszłości planowana jest budowa nowego pawilonu dla muzeum, powiększenie zbiorów i podział kolekcji na część nawiązującą do powstania lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej.

Dyrektorem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie został dr Waldemar Wójcik.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA FOTOGALERII;

Zrodlo: Starostwo Powiatowe w Rykach – Oficjalny Serwis informacyjny

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek