“Irka”, sanitariuszka z batalionu “Parasol”


Irena-Schirtladze-Parasol-PW44-foto-frondaplMiała 16 lat, gdy 14 września 1944 roku zginęła na warszawskim Solcu. Jako sanitariuszka batalionu „Parasol” niosła pomoc ciężko rannemu w kręgosłup dowódcy swojego plutonu.

Irena Schirtładze urodziła się 7 kwietnia 1928 roku we Lwowie. Jej ojciec, Arkadiusz Schirtładze był gruzińskim oficerem, kapitanem lotnictwa. W latach 1937-1939 rodzina Irki sprowadziła się do Dęblina, gdzie ojciec szkolił polskich pilotów w Szkole Orląt. Brał udział w kampanii wrześniowej. W okolicach Brześcia sowieci wzięli go do niewoli. Zginął od strzału w tył głowę w Katyniu w kwietniu 1940 roku.

Pod koniec 1943 roku Irena wraz z matką i młodszą siostrą przeniosły się do Warszawy. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie starsza z sióstr Schirtładze jako ochotniczka zgłosiła się do batalionu „Parasol”. „Irka” była sanitariuszką i łączniczką. Razem z „Parasolem” przeszła szlak bojowy z Woli przez Starówkę, Śródmieście aż po Czerniaków.

Tam, na ul. Ludnej została ciężko ranna kiedy niosła pomoc swojemu ciężko rannemu w plecy dowódcy. Zmarła 14 września. Miała zaledwie 16 lat.

„Irka” została odznaczona Krzyżem Walecznych. Jej szczątki spoczywają w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek baonu „Parasol” na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Tam też, w środę 14 września odbyły się uroczystości rocznicowe ku pamięci bohaterskiej Gruzinki. W asyście wojskowej z dęblińskiej Szkoły Orląt na grobie „Irki” złożono kwiaty i zapalono znicze.

eMBe

Za: Fronda.pl, Historia

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci