Fotyga podjęła rzuconą rękawicę – będzie debatować z…


PORTUGAL-EU-FOREIGN-AFFAIRS-FOTYGAByła minister spraw zagranicznych Anna Fotyga (PiS) zgodziła się na udział w debacie z ministrem w kancelarii prezydenta Sławomirem Nowakiem (PO). Fotyga i Nowak są "jedynkami" na listach swoich partii do sejmu w okręgu gdańskim. Szczegóły spotkania zostaną dopiero ustalone.

Z propozycją debaty gdańskich liderów list PiS i PO wyszedł Sławomir Nowak, który – w liście wysłanym 13 września – zaprosił byłą minister do spotkania.

Po konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość zakończenia budowy Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) w Gdańsku, Fotyga powiedziała dziennikarzom, że "za zgodą centralnego sztabu wyborczego" przyjęła zaproszenie do dyskusji.

– Będziemy rozmawiać na neutralnym gruncie, na wszystkie tematy, nie tylko regionalne – zaznaczyła Fotyga dodając, że ma "w jakimś sensie część doświadczeń podobnych z ministrem Nowakiem".

B. minister poinformowała, że szczegóły dotyczące miejsca, zasad i tematyki debaty, zostaną dopiero ustalone z PO przez jej pełnomocnika – Grzegorza Strzelczyka. – Jestem umówiony z przedstawicielem PO na przyszły tydzień – poinformował Strzelczyk.

Szef PO na Pomorzu Sławomir Nowak, który w piątek uczestniczył w zakończeniu budowy CMI, powiedział dziennikarzom, że bardzo się cieszy ze zgody Fotygi na udział w debacie przedwyborczej.

Zwrócił się także do dziennikarzy z prośbą "o zaaranżowanie, przygotowanie czegoś". – Może to byłoby lepiej, wtedy mamy pewność, że to neutralny grunt, wolne media jako moderatorzy takiej debaty; byłoby też ciekawiej – powiedział.
Nowak zadeklarował, że z Fotygą "chciałby rozmawiać o Pomorzu, bo Pomorze od czterech lat przeżywa prawdziwy rozkwit i boom inwestycyjny". Wyjaśnił, że chciałby się dowiedzieć, "co jego szanowna konkurentka chciałaby zrobić, aby ten boom utrzymać, żeby dalej Pomorze rozwijało się w takim tempie, jak się rozwija". Zwrócił uwagę, "aby wielką politykę zostawić w Warszawie".

Pod koniec sierpnia do debaty na temat polskiej polityki zagranicznej zaprosił Annę Fotygę szef MSZ Radosław Sikorski. Zadeklarował, że może spotkać się z przedstawicielką PiS nawet w jej okręgu wyborczym.

Fotyga zapytana przed kilkoma dniami, czy weźmie udział w przedwyborczej debacie z Sikorskim, odpowiedziała, że "przedstawicielem PiS wydelegowanym do debaty" z szefem MSZ jest b. wiceminister w tym resorcie Witold Waszczykowski. – Już z panem ministrem Sikorskim debatowałam (w listopadzie 2009 r.) i ta debata jakby w niewielkim tylko stopniu ujrzała światło dzienne, więc prawdę powiedziawszy najpierw poczekamy, na ile pan Sikorski będzie skłonny debatować z ministrem Waszczykowskim – powiedziała Fotyga.

(tbe)
PAP

Za; Wirtualna Polska, 16 wrzesnia 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek