Łotwa: Prorosyjskie Cenrum Zgody wygrało wybory do parlamentu łotewskiego


Latvija-Lotwa-mapaRosjanie wygrywają na Łotwie, prawica przystępuje do tworzenia koalicji

Zgodnie z danymi 99,9% obwodów wyborczych wybory parlamentarne na Łotwie wygrała prorosyjska partia Centrum Zgody uzyskując 28,37% głosów. Kolejne miejsca zajęły ugrupowania prawicy i to najprawdopodobniej one utworzą nowy rząd.

Partia Reform Zatlersa byłego prezydenta Valdisa Zatlersa zdobyła poparcie 20,82% wyborców, a rządzący centroprawicowy blok „Jedność” 18,83% głosujących. Niemal podwoiła swoje notowania w ciągu roku nacjonalistyczna koalicja Wszystko Łotwie-Dla Ojczyzny i Wolności/Łotewski Narodowy Ruch Niepodległości (VL-TB/LNNK), którą poparło 13,88% biorących udział w głosowaniu. Porażkę poniosły partie reprezentujące interesy oligarchów. Jako jedyny spośród nich do Sejmu dostał się Związek Zielonych i Rolników uzyskując 12,22%, jednakże poparcie dla niego w ciągu roku zmalało o niemal siedem punktów procentowych.

Powyższe wyniki przełożą się na podział mandatów w Sejmie. Centrum Zgody będzie reprezentować 31 deputowanych, Partię Reform Zatlersa 22, a „Jedność” 20. Nacjonaliści uzyskali 14 mandatów, a Związek Zielonych i Rolników 13.

Zdecydowanie największe poparcie CZ uzyskało tradycyjnie na zrusyfikowanym wschodzie kraju – w Łatgalii. W Dyneburgu partia uzyskała rekordowy wynik 72% głosów, a w skali całego regionu otrzymała głosy przeszło połowy wyborców. CZ wygrało również w Rydze gdzie również przeważa ludność rosyjskojęzyczna.

Prawica odniosła przytłaczające zwycięstwo w Liwonii gdzie PRZ, „Jedność” i VL-TB/LNNK poparło w sumie przeszło dwie trzecie wyborców. Również w Kurlandii i Semigalii zarysowała się przewaga partii łotewskich.

Mimo zwycięstwa CZ już odbyły się pierwsze, wstępne rozmowy o stworzeniu koalicji bez „Partii Rosjan” Jako pierwsi spotkali się liderzy „Jedności” i PRZ. Po spotkaniu ogłoszono, że partie pozytywnie oceniają możliwości współpracy w koalicji. Podobna w swoim wydźwięku deklaracja padła również po spotkaniu między kandydatami na urząd premiera z „Jedności” oraz VL-TB/LNNK. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

(MW)

Źródło: delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv, delfi.lv

Za: PORTAL ARCANA, 09.18.2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek