Holandia: Muzeum generała Maczka w Bredzie–otwarcie 25 września 2011.


maczek-pancerna-breda-2-fot-wiatrakinlBreda znana jest wileu Polakom jako miasto wyzwolone w październiku 1944 roku przez 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem generała Maczka. Od wielu lat grupa ochotników z Bredy tworzy i opiekuje się Muzeum Generała Maczka.

Muzeum generała Maczka w Bredzie otwiera 25 września 2011 swoje podwoje dla nowej ekspozycji zatytułowanej "Ucieczka" (De Vlucht).

Druga Wojna Światowa dotknęła miasto Breda w bardzo głupi sposób. W momencie wkroczenia Niemców do Holandii burmistrz Bredy rozkazał mieszkańcom ewakuować miasto. 12 maja 1940 roku około 50 tys. mieszkańców miasta rozpoczęło ucieczkę na południe, do Belgii, w kierunku Antwerpii skąd miała nadejść francuska armia. W ten sposób uciekinierzy znaleźli się w linii frontu i w wyniku działań wojennych zginęło tego maja 104 mieszkańców Bredy. Do dzisiaj w tym mieście słowo "Ucieczka" (De Vlucht) związane jest z tym najbardziej bolesnym dla miasta wydarzeniem z 2WŚ i co roku w dniu Pamięci Poległych odbywa się w Bredzie uroczystość przy pomniku "Ucieczki".

Muzeum zawiera więcej ciekawych ekspozycji związanych z polskimi wyzwolicielami i miastem Breda.

Na pierwszym piętrze znajduje się ekspozycja na temat wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, a także dokumenty i pamiątki związane z ich losem od roku 1939 do okresu powojennego.

Na parterze znajduje się wystawa "De Vlucht" która czasowo zastąpiła wystawę o "Enigmie". Odbywa się także projekcja filmu "Wojna i wyzwolenie Bredy 1939 – 1944".

UWAGA! Muzeum generała Maczka znajduje się na terenie koszar wojskowych w pobliży centrum Bredy, więc przy wejściu wymagany jest dokument identyfikacyjny. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale dobrowolny datek jest mile widziane, jako, że muzeum nie otrzymuje żadnych dotacji.

Muzeum apeluje także do wszystkich posiadających przedmioty i fotografie związane z okupacją, ruchem oporu i wyzwolenia Bredy lub innych miejsc w Holandii o kontakt.

Muzeum otwarte jest dla publiczności w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca (więc teraz w niedzielę, 25 września 2011) w godzinach od 14.00 do 17.00.

Aby uzyskać więcej informacji lub zgłoszeń wolontariuszy proszę o kontakt 076-5274089 lub 076-5601224 z muzeum, lub mail: [email protected] .

Zajrzyj także na stronę maczekmuseum.nl
Adres: ulica De La Reijweg 95, Breda

maczek-pancerna-breda-1-fot-wiatrakinlZ okazji wyzwolenia Bredy, miejscowe stowarzyszenie dzieci kombatantów z Bredy i sympatyzujący Polacy organizują pod koniec października zabawę z tej okazji. Wstęp wolny. Więcej info na stronie polonia-breda.nl.

Zrodlo: Wiatraki.nl, 22 wrzesnia 2011

 

Polish Club Online: Ta droga dziekujemy I gratulujemy wszystkim ktorzy przyczynili sie do otwarcia Muzeum gen. Stanislawa Maczka w Bredzie. Naszych czytelnikow odwiedzajacych Brede zachecamy do odwiedzenia Muzem dla uczczenia wspanialego dowodcy I jego zolnierzy. Redakcja

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek