Litwa: Władze Wilna zadbają o cmentarz na Rossie


cmentarz-na-rosie-wilno-fot-odysseiWładze Wilna zadbają o cmentarz na Rossie. Została powołana już grupa robocza do przeprowadzenia inwentaryzacji tej najstarszej nekropolii na Litwie.

Jak zaznaczył Jarosław Kamiński, wicemer Wilna z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, zamierza się pozyskać pieniądze na gruntowną rekonstrukcję Rossy. Dotychczas o ten, jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Europie, dbał jedynie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Dzięki zbiórkom pieniędzy w Polsce udało się odnowić 50 pomników. Gruntownej odnowy potrzebuje jeszcze co najmniej 100 grobów. Władze Wilna postanowiły też ograniczyć prędkość ruchu do 40 km na godzinę na uliczce, która przecina Starą i Nową Rossę. Społeczny Komitet zabiegał o to od wielu lat.

Cmentarz Rossa ma wyjątkowe znaczenie historyczne i kulturalne zarówno dla Polski jak i dla Litwy. W ubiegłym roku minęła 210. rocznica jego założenia. Na Rossie spoczywa, przy grobie matki, serce Marszałka Piłsudskiego. Spoczywa też tu wiele znanych polskich i litewskich pisarzy, kompozytorów i profesorów Uniwersytetu Wileńskiego. Na Rossie są reż groby żołnierzy, którzy polegli w walce o Wilno w latach 1919-1920.

IAR/Kresy.pl

Za: KRESY.PL, 10.10.2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek