Tel Awiw:Izrael daje znaki o planach ataku na Iran


Israel-Benjamin-Netanyahu-Knsset-photo-Ap-yahooIzraelski urzędnik poinformował w środę, że premier Benjamin Natanjahu próbuje przekonać swój gabinet, do uderzenia na Iran, z powodu podejrzeń o rozszerzanie badań nad budową broni nuklearnej. Temat ten nabrał w oczach Natanjahu specjalnego znaczenia po udanie zakończonych próbach z rakietami mogącymi przeniość głowice nuklearne na odległość sięgającą terenów Iranu.

Aczkolwiek przywódcy izraelscy jeszcze do niedawna opowiadali się za negocjacyjnym rozwiązaniem swoich podejrzen budowy broni jądrowej przez Iran, to jednak aktualnie media izraelskie co raz częściej podają o stanowisku wyższych urzędnikiów izraelskich opowiadających się za agresją zbrojna na Iran.

W wygłoszonym w tym tygodniu do izraelskiego parlamentu przemówieniu premier Natanyahu powiedział, że: “Iran posiadając broń nuklearną będzie śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla świata ale także będzie poważnym i bezpośrednim zagrożeniem dla nas”.

Jak informuje dziennik Haaretz zarówno Netanjahu jak i minister Ehud Barak są za atakiem. Nie maja jednak jeszcze poparcia większości ministrów. Oficjalnie podano, że atakowi militarnemu są przeciwni wyżsi szefowie wojskowi, w tym szef Mossadu.

Ciągle prowadzone sa ćwiczenia wojsk lotniczych na odległościach odpowiadających na przelot samolotów z Izraela lub innych krajow nad terytorium Iranu.

Iran zaprzecza, że celem prowadzonych przez niego badań jest budowa bomby. Twierdzi, że ianski program nuklearny sluży wyłącznie do celów energetycznych.

Wg/2011.11.02

More in English:

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek