Chiny: Tony Blair, były premier brytyjski, reprezentant Kwartetu bliskowschodniego z wizytą w Chinach


tony-blair-former-british-prime-minister-in-china-20111128-photo-chinadaily.com.cnPrzedstawiciel Kwartetu bliskowschodniego (ONZ,UE,USA,Rosja), były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair przebywa w Chinach. W sobotę 26 listopada China Daily przeprowadziła z nim obszerny wywiad.

Blair przekonywał, że przywódcy europejscy są wiarygodni i zjednoczeni w kwestii utrzymania euro jako jedynej waluty w Europie jak również w rozwiązaniu trwającego kryzysu co spełnia warunki dla zbliżenia ekonomicznego z Chinami.

Powiedział, że „nie ma wątpliwości co do możliwości Chin do udzielenia pomocy, jednak aby osiągnąć efekty musimy pracowć nad tym wspólnie. Nie ma takiego chińskiego działania, które mogłoby zstąpić europejskie” stwierdził Blair w czasie spotkania z wicepremierem Chin Wang Qishan’em w Pekinie.

W celu zachowania euro, powiedział że przywódcy muszą „zebrać wszystkie obciążenia europejskiej ekonomii i systemu finansowego stojącego za jedną europejską walutą… to może być zrobione w ramach Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, Europejskiego Banku Centralnego może być zrobione na wiele różnych sposobów ".

Aktualnie problemy europejskiego rynku uwidaczniają się w gospodarce każdego z krajów strefy euro. Dotyczy to również gospodarki Niemiec i Francji. Zarówno Merkel jak i Sarkozy szukają bardziej drastycznych rozwiązań z nowym Paktem Stabilizacyjnym włącznie.

Jak w analizie globalnej ekonomi napisal Paul Sheard szef Nomura Securities International „sytuacja w strefie euro okazuje się przechodzić ze złej na jeszcze gorszą”.

Poprzednio były sugestie, że Chiny mogą zwiększyć proponowaną pomoc dla Europy z rezerw nawet do 3,2 tryliona dolarów. Jednak aktualnie władze Chin jak i doradcy bezpieczeństwa finanansowania obawiają się, że tak duże inwestycje w Europę pociągają za sobą zbyt wielkie ryzyko.

„Powinniśmy wyrazić obopólne zrozumienie problemów i wspólnie pracować nad ich rozwiązaniem.” – powiedział Blair. „Najważniejsze abyśmy nie spiętrzali problemów, bo to jest niebezpieczne”.

W czasie rozmów o Bliskim Wschodzie Tony Blair zaprzeczył jakoby prowadził tajne rozmowy z Muammarem Kadafim zanim przywódca libijski był pozbawiony władzy. Przyznał, że po odejściu ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii był raz w Libii dwa lata przed upadkiem Kadafiego.

Stosunki polityczne w krajach Bliskiego Wschodu Blair określił jako wymagajace reform. „Miałem nadzieję, że wraz ze zmianami polityki zagranicznej w Libii przyjdą i zmiany wewnętrzne, ale tak się nie stało.” – powiedział. Upadek Kadafiego, według Blaira, był z powodu jego odmowy na dokonanie reform.

"Kiedy nie idzie się zgodnie z programem ewolucji, to kończy się to rewolucją." – powiedział. "Tak więc lekcja jest bardzo jasna dla regionu: aktywne włączenie się w dokonania ewolucyjne, bo w innym przypadku natąpi rewolucja".

"Aby zmieniać te systemy, trzeba zadać sobie pytanie, co przyjdzie na ich miejsce, a jest to rzeczywiście trudne pytanie," Blair powiedział. "Musimy być zaangażowani w próby pomocy w procesie zmian ale w taki sposób, aby prowadziły one do faktycznej modernizacji tych krajów.”
"Na całym Bliskim Wschodzie, mamy wiele systemów, które są, szczerze mówiąc, bardzo reakcyjne".

Źródła podają, że podczas spotkania z wicepremier Wang Qishan w piątek, Blair ostrzegł o istniejącym ryzyku rozpoczęcie kampanii wojskowej przez Izrael przeciwko Iranowi.
Blair odmówił komentarza w tej sprawie w sobotę, mówiąc jedynie, że "ryzyko posiadania przez Iran broni jądrowej jest istotne".
"Dlatego mam nadzieję, że działania społeczności międzynarodowej, w drodze dyplomatycznej, pomogą rozwiązać ten problem," dodał. "Jeśli nie, to zostaje bardzo trudny wybór. Nadal wierzę, że jest możliwe, aby rozwiązać ten problem spokojnie."

More in English > > > > here

Wg/2011.11.27

Zrodlo: Ex-British PM on China’s eurozone aid By Xin Zhiming and Hu Yinan (China Daily) – 28.11.2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek