Barack Obama: "Walka do końca z dyskryminacją lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych jest wyzwaniem globalnym, i jest głównym planem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w promowanie praw człowieka"


Hilary-Clinton-Sekretarz-Stanu-USA-fot-J-Scott-Applewite-PoolAdministracja Obamy zapowiedziała podjęcie szeroko zakrojoniej akcji dla udzielania wsparcia na rzecz praw dla gejów i lezbijek za granicą. Fundusze USA będą przeznaczone na przekonanie rządów do przeciwstawiania się kryminalizacji homoseksualizmu.

W memorandum wydanym we wtorek prezydent Barack Obama zobowiazal amerykańskie agencje za granicą, w tym Departament Stanu i Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego, do wykorzystywania  funduszy amerykańskich przeznaczonych na pomoc zagraniczną do realizacji zadań w celu pomocy gejom i lesbijkom, aby zapobiec łamaniu w tych krajach praw człowieka. Prezydent również polecił amerykańskim agencjom ochronę wrażliwości gejów i lesbijek uchodźców i azylantów.

"Walka do końca z dyskryminacją lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych jest wyzwaniem globalnym, i jest głównym planem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w promowanie praw człowieka", powiedział Obama w swoim oświadczeniu.

Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton ma przedstawić stanowisko Prezydenta w czasie wtorkowej sesji w Genewie.

Wtorkowe oświadczenie Biały Dom przekazuje jako podkreśle strategii rządu USA skierowaną na zwalczanie naruszania praw człowieka wobec gejów i lesbijek za granicą.

Read more in English:

US to use foreign aid to promote gay rights By Julie Pace, AP – 2011.12.06

Na zdjeciu: Hilary Clinton, Sekretarz Stanu USA broni praw lesbijek i gejów… Fot. J. Scott Applewhite, Pool.

Wg/2011.12.06


POLISH CLUB ONLINE, 2011.12.06


Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek