93. Rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919


Powstanie-Wielkoplskie-1918-1919-foto-wikipedia

Kartka z kalendarza: dziś mija 93. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 roku ciągle nie może otrzymac naleznej o prawy I znaleść przysługującego mu miejsca wśród uroczystości rocznicowych naszych zrywów wolnościowych.

O tyle jest to smutne, że jako zywcięskie powinno być gloryfikowane i stawiane za przykład. Tymczasem inne powstania bez względu na ich rezultaty mają większe uznanie rządzących. Brak należnego zainteresowania władz państwowych Wielkopolanie nadrabiają własnym zaangażowaniem. Opracowane kalendarium uroczystości znajduje się na stronie 27grudmia.pl gdzie możemy dokładnie zapoznać się z programem w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski.

W artykule „Przemilczana victoria, czyli rzecz o Powstaniu Wielkopolskim” pan Łukasz Wielecki pisze:

Mija kolejna rocznica rozpoczęcia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Był to jeden z nielicznych zrywów zbrojnych w historii naszego kraju, który przyniósł zwycięstwo na wszystkich płaszczyznach: militarnej, politycznej i społecznej. Paradoks polega na tym, że tego zwycięskiego powstania nie świętuje się i nie obchodzi tak hucznie w skali kraju jak innych, przegranych insurekcji. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to zwycięstwo jest wstydliwie przemilczane.

Obserwatorowi naszej społeczno – politycznej rzeczywistości rzuca się w oczy fakt, że praktycznie oprócz lokalnych, wielkopolskich władz i mediów rocznica tego zwycięskiego przecież dla Polski powstania, zrywu zbrojnego praktycznie minęła bez echa w skali kraju. Ani prezydent, ani premier nic nie powiedzieli publicznie na temat tej wspaniałej victorii. Ta zdumiewająca prawidłowość trwa już kolejny rok.

(…)

I jak tu nie przyznać racji. Cały artykuł Łukasza Wielickiego „Przemilczana victoria, czyli rzecz o Powstaniu Wielkopolskim” (portal diarium.pl) można przeczytać > > > tutaj

Zobacz rownież:

Wg/2011.12.26

POLISH CLUB ONLINE, 2011.12.26

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek