WATYKAN: Całun Turyński „Jest obiektem niemożliwym” do podrobienia


calun-turynski-fot-calun.plWatykański dziennik „L’Osservatore Romano” napisał, że rezultaty pięcio-letnich badań prowadzonych przez włoskich naukowców obalają tezy o tym, że Całun Turyński powstał nie w czasach Chrystusa, lecz znacznie później.

Badania te, przeprowadzone przy wykorzystaniu najnowo-cześniejszych dostępnych technologii, watykański dziennik podsumował następująco: „Całun jest wciąż dla nauki ‚obiektem niemożliwym’. Niemożliwym także do podrobienia”.

W ten sposób gazeta odniosła się do eksperymentów badaczy z włoskiego Ośrodka nowych technologii, energii i zrównoważonego rozwoju (Enea) z Frascati pod Rzymem. Doświadczenie polegało na próbie stworzenia za pomocą promieniowania ultrafioletowego wizerunku podobnego do odciśniętego na przechowywanej w katedrze w Turynie tkaninie, w którą zgodnie z tradycją owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.

„L’Osservatore Romano” podkreśla, że celem naukowców było zgłębienie najważniejszej kwestii dotyczącej Całunu Turyńskiego, to znaczy tego, jak powstał wizerunek przywołujący według wiernych Mękę Chrystusa i stanowiący dla wszystkich – dodał autor artykułu – „wyzwanie dla inteligencji”, jak określił to Jan Paweł II, stojąc przed płótnem w maju 1998 roku.

Próby stworzenia reprodukcji wizerunku Chrystusa wykazały, że do takiego eksperymentu na całej powierzchni płótna o rozmiarach 4,36 na 1,10 metra należałoby użyć mocy 34 bilionów watów. „To moc, która uniemożliwia odtworzenie całego wizerunku z Całunu przy użyciu tylko jednego lasera, gdyż nie wytwarza jej żadne źródło światła VUV (promieniowanie ultrafioletowe w próżni)” – stwierdza gazeta, przytaczając konkluzje włoskich naukowców.

Zauważyła przy okazji, że w przeciwieństwie do innych „sensacyjnych” teorii przedstawionych w ostatnich latach, badacze z ośrodka Enea „przedstawili swoje wnioski z niezwykłą ostrożnością”. Znalazło to uznanie ze strony przewodniczącego komisji archidiecezji turyńskiej ds. Całunu ks. Giuseppe Ghibertiego, który – cytowany w artykule – taką postawę naukowców uznał za „rzadkość” i wyraził przekonanie, że wiadomości o tych rezultatach dodaje to „powagi”.

wp.pl/r

Za: ASPEKT POLSKI

Przeczytaj rowniez:

 

 

POLISH CLUB ONLINE, 2011.12.29

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek