Michał St. de Zieleśkiewicz – Sławni konstruktorzy, inżynier Jacek Karpiński


inz-Jacek-Karpinski-tworca-mikrokomputera-K202-fot1-smz-blogmedia24.plW mroźną lutową noc 21 lutego 2010 roku w wieku 83 lat zmarł we wrocławskim szpitalu,zapomniany przez Polskę genialny konstruktor

Pan Inżynier Jacek Rafał Karpiński, twórca minikomputera K-202

Pan inżynier Jacek Karpiński, wyprzedził wszystkie technologie światowe z „Bilem” Williamem Gatesem, prezesem zarządu korporacji Microsoft przynajmniej o 10 lat

Nigdy nie miał łatwego życia.

Wojna Obronna 1939 rok, Szare Szeregi,słynny Batalion Szturmowy „Zośka”; w plutonie „Alek”, później „SAD” Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Powstanie Warszawskie.

Po prostu „Mały Jacek” z Batalionu „Zośka”

Urodził się w dniu . 9 kwietnia 1927 w Turynie, był synem Adama, taternika,alpinisty, himalaisty, konstruktora samolotów

Uczestniczy w akcji na niemiecki posterunek kolejowy w Sieczychach 20 sierpnia 1943 roku. W Akcji tej zginął dowódca „Batalionu Zośka” Tadeusz Zawadzki. Pod Celestynowem i Urlami. Ciężka ranny w kręgosłup w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego.

Konwojuje transport z bronią z Dolnego Mokotowa na plac Zawiszy. Pech. Strzelanina. Na rogu Chałubińskiego i Koszykowej niemieckie kaemy wytłukły prawie cały oddział. On dostał kulę w kręgosłup. Ot, i cała powstańcza historia. Trzy dni później zginął Kamil Baczyński, który był w tym samym plutonie

Armia Krajowa, szykany w PRL więc wegetacja w bolszewickiej rzeczywistości.

Jacek-Karpinski-foto-interW 1959 r. PAN przedstawiła jego kandydaturę do konkursu UNESCO dla młodych naukowców. Jacek wygrał: zdobył jedno z sześciu stypendiów na dwustu kandydatów. Poszedł na Harvard. A po zakończeniu stypendium dostał propozycje pracy na uczelniach w USA. Jednak uparł się, żeby pracować dla Polski.

By ponownie władza ludowa, bolszewicy dali znać o sobie.

Pod koniec już zaczął 1978 roku zaczął pracować na roli, hodować, bo jak sam mówił, „lepiej żyć z prawdziwymi świniami”

Zmarł być może z głodu bo na zanik mięśni. Działo się to w czasie, kiedy III Rzeczypospolita chce być przyjęta do „20” najbogatszych krajów świata

Minikomputer K-102, zaprojektowany w 1969 roku,16 bitowy minikomputer wykonujący milion operacji na sekundę, był pierwszym komputerem na świecie wykorzystującym adresowanie stronicowe . Wynalazek Pana Jacka Karpińskiego pozwalał na zwiększenie ilości dostępnej pamięci. K-202 był szybszy niż wyprodukowane 10 lat później komputery IBM PC. Po wyrzuceniu z pracy inżyniera Karpińskiego ani Polacy, sowieci nie potrafili skopiować i zbudować nowego komputera. Władze PRL uznały go za tak niebezpiecznego, że skarżono się na niego, generałowi, politrukowi I Armii Wojska Polskiego, później premierowi Piotrowi Jaroszewiczowi.

inz-Jacek-Karpinski-tworca-mikrokomputera-K202-fot2-smz-blogmedia24.pl„K-202 był zbudowany na bazie systemów małej i średniej skali integracji. Pracował z prędkością miliona operacji na sekundę. Był szybszy niż pecety w dziesięć lat później! Zastosowałem tam kompletną nowość – powiększenie pojemności pamięci przez adresowanie stronicowe. To mój wynalazek. W Londynie, na wystawie w Olimpii, stały obok siebie: brytyjski Modular One, amerykańskie maszyny i K-202 – wszystkie 16-bitowe. I wszystkie miały 64 kilo pamięci, a K-202 – 8 mega! Wszyscy pytali, jak to zrobiłem. Odpowiadałem, że zrobiłem i, jak widać, działa. W jakiś czas później przyjechał do mnie do Warszawy konstruktor z CDC. To była wtedy jedna z największych amerykańskich firm komputerowych. Chciał się dowiedzieć, jak dokonałem cudu. Powiedziałem mu, żeby się domyślił, bo to bardzo proste. Myślał dwa dni – i nic. To mu w końcu powiedziałem. Potem przyjechał następny inżynier z DEC. Też mu powiedziałem. Trzy lata później stronicowanie było już stosowane przez wszystkich producentów i jest stosowane powszechnie do dzisiaj. Głupio, że tego nie opatentowałem.”

Mimo swego Geniuszu Jacek Karpiński pozostał postacią prawie całkowicie nieznaną.

Po wyjeździe do Szwajcarii w 1981 roku współpracował ze Stefanem Kudelskim. Stworzył robota sterowanego głosem i Pen-Readera.

Uroczystości żałobne odbyły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Celebrował je biskup Generał Dywizji, profesor Tadeusz Płoski, mówiąc”

„Żegnamy człowieka geniusza, wielkiego Polaka i patriotę, którego nazwisko jest znane głównie pasjonatom informatyki. Jego największe osiągnięcia przypadały na okres komunizmu w Polsce.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konstrukcji komputerowych, za zasługi dla rozwoju polskiej nauki jednemu z najwybitniejszych polskich informatyków i elektroników, twórcy pierwszego polskiego minikomputera K-202 Jackowi Karpińskiemu.

Wieczna Cześć i Chwała Jego pamięci!

Michał St. de Zieleśkiewicz

Na zdjeciach: Pan Inżynier Jacek Rafał Karpiński, twórca minikomputera K-202

Za: Blogmedia24.pl, Michał St. de Zieleśkiewicz – blog, 2012.02.23

 

 

POLISH CLUB ONLINE, 2012.02.23

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci