IPN Poznań: Wystawa „Rozstrzelane Miasta. Poznań – Budapeszt 1956" – Węgry / The exhibition “Executed cities. Poznań – Budapest 1956” in Hungary


Rozstrzelane-Miasta-Warszwa-Budapeszt-1956-plakat-IPN-PoznanInstytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i Instytutem Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r. przygotowały wystawę

Rozstrzelane Miasta. Poznań – Budapeszt 1956

Wystawa uroczyście została otwarta 23 marca ubiegłego roku w Poznaniu.

Jak informuje w Komunikacie Prasowym dr Natalia Cichocka, Asystent Prasowy IPN w Poznaniu:

Wystawa prezentuje tragiczne doświadczenia obu miast, które w 1956 r. przeciwstawiły się narzuconemu przez Moskwę systemowi komunistycznemu. Poprzez przypomnienie przebiegu zdarzeń sprzed prawie 55 lat wystawa daje Polakom i Węgrom szanse na lepsze poznanie naszej wspólnej historii. Ponadto, dzięki zaprezentowaniu fotografii licznych miejsc pamięci wpisanych w krajobraz obu miast, uświadamia, jak bardzo wydarzenie sprzed półwiecza są obecne w zbiorowej świadomości obu narodów.

Na wystawę składają się 32 plansze zaprezentowane w języku polskim, węgierskim i angielskim, przedstawiające zdjęcia z wydarzeń 1956 roku oraz zdjęcia współczesne miejsc pamięci znajdujących się w obu miastach i poza granicami Polski i Węgier.

Aktualnie wystawę z dużym zainteresowaniem ogladają Węgrzy.

Więcej w Komunikacie Prasowy IPN > > > tutaj

Za: Informacja dr Natalia Cichocka, IPN Poznan, 19 marca 2012

Read in English:

Zobacz rownież:

„To będzie długa jazda, momentami po bandzie, więc proszę, Państwo, byście zapięli pasy” tymi słowy Premier Węgier Viktor Orbán zaczął doroczny raport o stanie kraju za 2011 rok.

POLISH CLUB ONLINE, 2012.03.19

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek