Sędzia Maria (Marianna) Trzcińska. Autorka książki: Obóz zagłady w centrum Warszawy – KL Warschau. Pożegnanie


sedzia-Maria-Trzcinska-prezentuje-plan-KL-WarschauSędzia Maria (Marianna) Trzcińska była długoletnim pracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. (Wcześniej w nazwie były zbrodnie niemeickie, ale z czasem zmieniono na hitlerowskie).

Udokumentowała wszystkie zbrodnie dokonane przez żołnierzy i służby niemieckie na ulicach i placach Warszawy w czasie jaj okupacji. Prowadząc badania natchnęła się na dokumenty niemieckie, w których znajdowały się informacje o formowaniu przez hitlerowców obozu koncentracyjnego w Warszawie. Bo dłuższych badaniach, przesłuchaniu świadków i sprawdzeniu terenu okazało się, że plany Hitlera wyniszczenia warszawiaków na miejscu, w stolicy zostały wprowadzone w życie.

Według zgromadzonych przez sędzie Trzcińską dokumentów obóz działał do końca okupacji Warszawy przez Niemców, a potem jego zabudowania były wykorzystywane przez Sowietów, którzy na tym miejscu utworzyli obóz NKWD i SB dla Polaków walczących z nowym okupantem.

Obszerne materiały zbrodni na warszawiakach sędzia Trzcińska prezentowała wielokrotnie w TV Trwam, nie jeden program popularnych Rozmów niedokończonych był poświęcony KL Warschau. Również Radio Maryja i Nasz Dziennik prezentowały dokumenty i opisy sytuacyjne, zeznania świadków.

maria-trzcinska-oboz-zaglody-w-centrum-warszawy-kl-warschau

Z relacji i opisów, jak również filmów video z pożegnania ś.p. Marii Trzcińskiej odniosłem wrażenie, że niewyjaśnione okoliczności jej śmierci jak również opieszałość prokuratury w dochodzeniu, braku stosowynych dokumetów zajścia, a także sama forma pochówku nie stały się przyczynkiem do zjednania wszystkich walecznych, oddanych sprawie upamiętnienia KL Warschau, sprawie dokończenia dzieła ś.p. Marii. A szkoda.

Maria Trzcińska – “Obóz zagłady w centrum Warszawy – KL Warshau”. Wydanie: Radom 2002, ISBN 83-88822-16-0. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne – POLWEN, 26-606 Radom, ul. Wiejska 21, Tel: (048) 366 56 23, Fax: (048) 384 66 66. Adres wydawictwa w internecie: http://www.polwen.pl/ , email: [email protected]

Zmarła Maria Trzcińska, sędzia, autorka książki: Obóz zagłady w centrum Warszawy – KL Warschau

Waldemar Glodek. PCO
2012.03.31

O pogrzebie sp Marii Trzcinskiej pisze pan Mariusz Bober w Naszym Dzienniku z 30 marca 2012 r.

 

Pożegnanie strażnika pamięci narodowej

Bliscy, znajomi, współpracownicy i wiele osób wdzięcznych sędzi Marii Trzcińskiej za ujawnienie i nagłośnienie przez nią prawdy o niemieckich zbrodniach na Polakach popełnianych w obozie koncentracyjnym KL Warschau oddało jej wczoraj ostatni hołd. Pogrzeb odbył się w kościele pw. św. Katarzyny na warszawskim Służewie. Urna z prochami śp. Marii Trzcińskiej spoczęła na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Pogrzebową Mszę św. odprawił proboszcz miejscowej parafii ks. prałat Józef Maj. Eucharystię koncelebrował ks. Stanisław Małkowski, znany zwłaszcza z czasów PRL niezłomny kapelan "Solidarności", a homilię wygłosił ks. Janusz Godzisz, były proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Woli. Kaznodzieja nazwał sędzię Trzcińską bohaterką naszych czasów i "niezłomnym strażnikiem pamięci narodowej".

Sędzia Maria Trzcińska zmarła w grudniu ubiegłego roku w swoim mieszkaniu w Warszawie. Podczas wieloletniej pracy w Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce odkryła materiały i relacje Polaków świadczące o utrzymywaniu przez Niemców na terenie Warszawy obozu koncentracyjnego. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali w nim co najmniej 200 tys. naszych rodaków. W 1995 r. przekazała wyniki swoich badań do niemieckiej prokuratury w Monachium, która prowadziła własne dochodzenie w tej sprawie.

– Sędzia Maria Trzcińska to warszawska Antygona – rozerwała zasłonę milczenia, która okrywała potworną zbrodnię dokonaną na Polakach – podkreślał wczoraj Władysław Terlecki, przewodniczący Komitetu Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady KL Warschau. Podkreślał też, że prawda odkryta przez śp. sędzię Trzcińską jest do tej pory niewygodna, zwłaszcza dla rządzących. – Główna Komisja nie wydała komunikatu o zakończeniu śledztwa. Dopiero po latach zrozumieliśmy, o co chodzi. Brak oficjalnego komunikatu umożliwiał "kontynuowanie" śledztwa, skoro nie zostało ono rzekomo zakończone. Prowadzili je potem różni prokuratorzy, którzy opierając się na tym samym zasobie dokumentów, dochodzili jednak do zupełnie innych wniosków. Była to próba cichego podważenia śledztwa sędzi Trzcińskiej – podkreślił Terlecki. Zaznaczył, że dziś widoczne są już skutki takich działań. Obecnie sugeruje się, że KL Warschau to nie był obóz zagłady, ale obóz pracy. Do tej pory nie udało się zbudować nawet pomnika ofiar, a najważniejsze świadectwo zbrodni hitlerowskich – komora gazowa, w której uśmiercano Polaków pod Dworcem Zachodnim, została w latach 90. zniszczona. Sędzia Trzcińska czyniła starania na rzecz upamiętnienia Polaków wymordowanych w KL Warschau.

Władysław Terlecki zaznaczył, że przyczyną tej niechęci do odsłaniania prawdy o KL Warschau jest fakt, że zaraz po II wojnie światowej Sowieci na tym miejscu kaźni utworzyli obóz NKWD i SB dla Polaków walczących z czerwonym zniewoleniem. Dlatego, jak podkreślił, ignorowano i ośmieszano również sędzię Trzcińską. – Usiłowano jej głos zagłuszyć. Jedynie Telewizja Trwam i Radio Maryja miały odwagę dać możliwość głoszenia prawdy – przypomniał przewodniczący Komitetu Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady KL Warschau.

Mariusz Bober
Za: Nasz Dziennik, 30.03.2012, Nr 76 (4311)

UROCZYSTOSCI POGRZEBOWE S.P. SEDZI MARII TRZCINSKIEJ
Zrodlo
: ZbigniewJuzkow, http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8O1tnLdgooY#at=4228

sedzia-Maria-Marianna-Trzcinska-pogrzeb-20120329-foto-Wojciech-Kozlowski-blogPANI SĘDZIO MARIO TRZCIŃSKA

Obszerny material poswiecony pozegnaniu sedzi Marii Trzcinskiej prezentuje pan Wojciech Kozlowski na blogu KL-WARSCHAU, gdzie jest rowniez wiele materialow poswieconych zarowno obozowi zaglady jak rowniez przedstawionych wiele problemow z przebiciem sie wiadomosci o KL Warschau jak rowniez przeszkod stawianych przez kolejne wladze Warszawy. Znamiennym jest, ze w Muzeum Powstania Warszawskiego o fakcie instenienia obozu nie ma zadnej wzmianki.

(zdjecie z Mszy sw. pogrzebowej – Fot. za Wojciech Kozlowski – blog)

Przeczytaj rowniez:

POLISH CLUB ONLINE, 2012.03.31

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek