XVI Forum Polonijne w Toruniu


WSKSiM-Wyzsza-Szkoly-Kultury-Spolecznej-i-Medialnej-w-Toruniu-fot-wikipedia.plW piątek, 20 kwietnia przedstawiciele Polonii z całego świata zjechali się do Torunia na XVI Forum Polonijne. Obrady będą odbywać się w budynkach katolickiej Wyższej Szkoly Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i będą trwały do niedzieli, 22 kwietnia włącznie.

W tej samej, którą złośliwe media antykatolickie określają jako część “imperium Ojca Rydzyka”. Nie mogą przeboleć tego, że ksiądz rector dr Tadeusz Rydzyk “stworzył” nie tylko WSKSiM, ale wcześniej Radio Maryja, Nasz Dziennik i Telewizję Trwam, której nie chca dać miejsca na platformie cyfrowej rządzący szarlatani. I jeżeli dzisiaj podkreślamy szczególne predyspozycje organizacyjne Redemptorysty to tylko dzieki jego zasługom. Ojciec Tadeusz zainicjował i dopilnował aby stały się rzeczywistością katolickie media w bardzo szerokim zakresie rozumienia tego słowa. Cześć mu i chwała za to, a Maryja I Pan Bóg niech maja go zawsze w swojej opiece!

Na stronie internetowej Radia Maryja podany jest obszerny program obrad. Zakres tematyki jest imponujący. Występują nie tylko przedstawiciele Polonii, ale także reprezentanci władz administracyjnych i politycy.

W sobotę po Mszy Świętej uczestnicy Forum złożą hołd Słudze Bożemy Janowi Pawłowi II na dziedzińcu uczelni.

Pierwszymi mówcami będą JM o. dr Krzysztof Bieliński, rector WSKSiM i JM o. dr Tadeusz Rydzyk, rector-założyciel uczelni.

Przed przerwą jeszcze będą występowali kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i poseł Joachim Brudziński, Sekretarz Generalny PiS.

Z zorganizowanych czterech spotkań panelowych, trzy z nich odbędą się w niedzielę, na których omówione będą i przedyskutowane tematy:

Sytuacja polskich szkół na obczyźnie – dyskusję poprowadzi Zdzisław Radomski, wiceprezes Kongresu Polonii Kandadyjskiej oddział Vancouver. Słowo wprowadzające wygłosi poseł Sławomir Kłosowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Sprawa emerytur w Polsce rodaków pracujących za granicą – temat poprowadzi Adam Gajkowski, prezes Stowarzyszenia “Nasza Polonia” w Australii. A do dyskusji wprowadzi prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz.

Karta Polaka i sprawy sprowadzenia do Ojczyzny rodaków z dalekiego wschodu – poprowadzi Stanisław Pieszko, wiceprezes Związku Polaków na Litwie. Wprowadzenie do dyskusji wygłoszą posłowie Jan Dziendziczak i Michał Dworczyk.

Wieczorem po Apelu Jasnogórskim uczestnicy Forum Polonijnego obejrzą inscenizację fragmentów poematu “Beniowski” Juliusza Słowackiego w wykonaniu studentów WSKSi M w reżyserii Mirosława Marcheluka.

W niedzielę po Mszy Świętej i kawie odbędzie się wręczenie dyplomów mecenasa WSKSiM “Pro Ecclesia et Patria.” Następnie uczestnicy Forum Polonijnego wezmą udział w czwartym spotkaniu panelowym:

Służby dyplomatyczne a związki polonijne – poprowadzi dr. Aleksander Maciej Jabłoński, Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział w Ottawie. Wprowadzenie do dyskusji wygłosi poseł Anna Fotyga, była minister Spraw Zagranicznych.

Po podsumowaniu obrad XVI Forum Polonijnego i obiedzie uczestnicy wysłuchają wspomnienia “Życie i działalność majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka” jakie wygłosi historyk Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału IPN a później koncertu pieśni patriotycznej barda Andrzeja Kołakowskiego.

Przed zakończeniem obrad przybyli przedstawiciele Polonii i goście Forum wezmą udział w odsłonięciu popiersia majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

Program XVI Forum Polonijnego jest bogaty, przedyskutowane zostanie wiele ważnych dla Polonii zagadnień. Możemy spodziewać się, że zebrana wiedza i opracowane wnioski posłużą nam do umacniania organizacji polonijnych w swoich krajach osiedlenia.

Życzymy uczestnikom przybyłym do Torunia na XVI już Forum Polonijne owocnych obrad.

Waldemar Glodek, Kalifornia
www.polishclub.org

Informacja przygotwana na podstawie: Program XVI Forum Polonijnego Radio Maryja, 2012.04.20

Zobacz jak przebiegaly obrady poprzednich spotkan ( linki za archiwum RM):

POLISH CLUB ONLINE, 2012.04.20

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek