Michał St. de Zieleśkiewicz – Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady w Dachau k/ München


Dachau-Polscy-wiezniowie-obozu-zaglady-w-Dachau-w-dniu-wyzwolenia-fot-za-msz-blogmedia24.plSześćdziesiąt siedem lat temu, 29 kwietnia 1945 roku został oswobodzony i wyzwolony przez wojska amerykańskie ze zwiadu VII Armii, 3. batalion ze 157. pułku piechoty 45. dywizji piechoty amerykańskiej pod dowództwem, p.płk. Felixa L. Sparksa, niemiecki, obóz koncentracyjny i zagłady w Dachau w pobliżu München /Monachium / Południowa Bawaria.

W VII Amerykańskiej Armii służyli Polacy i Polonusi.

Polscy więźniowie obozu zagłady w Dachau w dniu wyzwolenia

Przed wkroczeniem i wyswobodzeniem obozu śmierci w Dachau, Amerykanie natknęli się na bocznicy obozozowej na pociąg zamierzający ewakułować więźniów. W 30 wagonach znajdowało się około 5000 więźniów z czego połowa już była martwa, większość w stanie agonalnym.

Dachau-oboz-zaglady-wejscie-do-krematorium-Bloku-X-wyglad-dzisiejszy-po-renowacji-fot-za-msz-blogmedia24.plWedług więźnia George Janiszewskiego, jako pierwszy żołnierz Wojsk Amerykańskich wkroczył do obozu "Polonus" z biało czerwoną flagą w ręce.

Wojska amerykańskie wkroczyły do obozu około godziny siedemnastej na kilka minut przed zaplanowanym przez Niemców wymordowaniem wszystkich więźniów, około 67 000.

Wejście do krematorium Bloku X / wygląd dzisiejszy po renowacji /

Rozkaz wymordowania wszystkich więźniów przed wkroczeniem aliantów wydał osobiście Reichsführer-SS Heinrich Himmler.

Dachau-niemiecki-oboz-smierci-komora-gazowa-w-bloku-X-dzisw-dniu-wyglad-po-renowacji-fot-za-msz-blogmedia.plObóz został utworzony po dojściu do władzy Adolfa Hitlera . Rozkaz budowy obozu w Dachau w okolicach Monachium w starej fabryce amunicji, wydał 21 marca 1933 roku, Reichsführer-SS Heinrich Himmler.

Komora gazowa w Bloku X

Pierwotnie celem obozu było odosobnienie komunistów, biedoty żydowskiej,wspierającej komunistów, duchownych wyznania rzymskokatolickiego, ludzi o odmiennych preferencjach. Innymi słowy dla tych , którzy mogli przeszkadzać w budowie tysiącletniej Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera jako kanclerza i wodza.

Dachau-oboz-zaglady-piece-do-palenia-zwlok-znane-sa-przyklady-kiedy-palono-zywych-wiezniow-fot-za-msz-blogmedia24.pl

Później w obozie koncentracyjnym i masowej zagłady znaleźli się w większości polscy duchowni, Polacy z Ruchu Oporu, jeńcy sowieccy, narody z innych krajów Europy.

Piece do palenia zwłok. Znane są przykłady, kiedy palono żywych więźniów

Poza tym w Dachau szkolono przyszłych kierowników i nadzorców innych obozów koncentracyjnych. Pierwotnie obóz był zbudowany dla około 5000 więźniów. Jednakże już w 1937 roku okazało się , że obóz jest za mały i postanowiono go rozbudować w latach 1937 -38 do pojemności 10 000 więźniów. mimo to powierzchnia obozu była za mała, postanowiono wybudować w 1943 roku krematorium w bloku X.

Dachau-oboz-zaglady-w-dniu-wyzwolenia-fot-za-msz-blogmedia.pl  Obóz w dniu wyzwolenia

 Dachau-oboz-zaglady-tak-wygladal-oboz-smierci-w-dniu-wyzwolenia-fot-za-msz-blogmedia.pl Tak wyglądał niemiecki obóz śmierci w dniu wyzwolenia

Dachau-niemiecki-oboz-smierci-w-dniu-wyzwolenia-fot-za-msz-blogmedia.pl Niemiecki obóz śmierci w dniu wyzwolenia

Dziękuje koleżankom i kolegom z KARTY i Komisji Interwencji Państwa Romaszewskich, za fotografie

W obozie koncentracyjnym i zagłady w Dachau, dokonywano masowych rozstrzeliwań, eksperymentów pseudomedycznych. W 1944 roku utworzono pododdział dla kobiet, które były królikami doświadczalnymi.

Zrywano więźniom skórę z której wykonywano różne precjoza dla dygnitarzy SS ich kobiet, torebki, buty, siodła, papierośnice

Po napaści Niemiec na Polskę, wielu uwięzionych trafiło do Dachau.

W Dachau zginęło wielu polskich duchownych:Ks. Marian Bogacki , Kanonik Kolegiaty Farnej w Poznaniu,Ks. Jan Fondaliński, biskup sufragan łódzki,Ks. Stefan Grelewski , więzień nr 25281, zmarły śmiercią głodową 9 maja 1941 roku.Ks.Stanisław Kołodziej, – Sługa Boży, , zmarł w Dachau, zaliczany do II grupy męczenników II Wojny Światowej,Ks. Jan Maria Michał Kowalski – duchowny mariawici, arcybiskup i zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów, zagazowany 18 maja 1942. Ksiądz prałat Zygmunt Guranowski, proboszcz parafii w Raciążku koło Ciechocinka. Wielu, wielu innych wybitnych polskich duchownych. W Konzentrationslager Dachau wieziono 1773 polskich kapłanów.Ojciec święty Jan Paweł II ogłosił wielu kapłanów, zamęczonych w Dachau błogosławionymi. Listę świadków wiary wyniesionych na ołtarze otwiera bp. Michał Kozal – „Mistrz Męczenników”, jak nazywa go dekret beatyfikacyjny.

Grupę 43 Polskich uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Dachau więziono i mordowano Polaków, Rosjan i wielu innych narodowości. Przez niemiecki obóz zagłady, przeszło ponad 250 tysięcy więźniów, z czego zamordowano ca 150 000.

Dachau-wykonanie-wyrokow-przez-piechote-amerykanska-na-straznikach-obozowych-z-SS-fot-za-msz-blokmedia24.plPo wkroczeniu do obozu amerykańskiego zwiadu VII Armii rozstrzelano wszystkich strażników SS, załogę w sumie ca 500 osób bez sądu.

Wykonanie wyroków przez piechotę amerykańską na strażnikach obozowych z SS

Jesienią 1945 roku rozpoczął się proces załogi obozu przed Amerykańskim Trybunałem Wojskowym. Na ławie oskarżonych posadzono komendanta obozu Marina Weissa, oraz 41 członków hitlerowskiego obozy zagłady w Dachau. Wśród oskarżonych na ławie oskarżonych zasiedli również lekarze.

Trzydzieści dziewięć osób zbrodniczej załogi skazano na karę śmierci:
1.Martin Weiss , komendant obozu – śmierć przez powieszenie, wyrok wykonano,
2.Josef Jarolin , kierownik obozu – śmierć przez powieszenie, wyrok wykonano,
3.Friedrich Wilhelm Ruppert , kierownik obozu – śmierć przez powieszenie, wyrok wykonano.

Dachau-niemiecki-oboz-smierci-wtak-wygladali-niedoszli-wladcy-swiata-po-wykonaniu-wyrokow-fot-za-msz-blogmedia.plWyroki śmierci wykonano na 20 innych oskarżonych. Wśród skazanych na śmierć przez powieszenie, są niemieccy lekarze, pseudonaukowcy.

Tak wyglądali niedoszli władcy świata po wykonaniu wyroków

Obecnie na miejscu obozu znajduje się pomnik ku czci pomordowanych oraz otwarte w 1965 r. muzeum. W roku 1984 zostało ono wpisane na listę UNESCO obiektów szczególnie chronionych.

Zbudowany na terenie obozu klasztor karmelitański oraz kaplice chrześcijan różnych wyznań , czynią z byłego obozu miejsce modlitewnej zadumy nad „misterium iniquitatis”

Ksiądz Prałat Zygmunt Guranowski, Wielkopolanin proboszcz parafii w Raciążku koło Ciechocinka, wcześniej w Psarach to wujek mego kolegi Macieja Skrzypińskiego

W obozie koncentracyjnym i śmierci w Dachau przetrzymywano i w większości zamordowano w bestialski sposób 2794 duchownych, w tym 1773 kapłanów z Polski. Pierwszym księdzem polskim w Dachau był ks. Stanisław Werenik, kapłan archidiecezji wileńskiej.

LISTA KSIĘŻY – WIĘŹNIÓW

OBOZU KONCENTRACYJNEGO w DACHAU

Po uzgodnieniu z Panią Prezes Blogmedia pl, zostanie opublikowana w specjalnej szacie graficznej, tak jak nasi, moi czytelnicy tego sobie życzą

Błogosławieni męczennicy obozu w Dachau

Bł. br. Brunon Zembol
Bł. br. Marcin Oprządek OFM
Bł. Brat Józef Zapłata
Bł. kl. Bronisław Kostkowski
Bł. kl. Tadeusz Dulny
Bł. ks. Adam Bargielski
Bł. ks. Aleksy Sobaszek
Bł. ks. Antoni Rewera
Bł. ks. Antoni Świadek
Bł. ks. Antoni Zawistowski
Bł. ks. bp Michał Kozal
Bł. ks. Dominik Jędrzejewski
Bł. ks. Edward Detkens
Bł. ks. Edward Grzymała
Bł. ks. Emil Szramek
Bł. ks. Franciszek Dachtera
Bł. ks. Franciszek Drzewiecki
Bł. ks. Franciszek Rosłaniec
Bł. ks. Henryk Kaczorowski
Bł. ks. Jan Nepomucen Chrzan
Bł. ks. Józef Czempiel
Bł. ks. Józef Kut
Bł. ks. Józef Pawłowski
Bł. ks. Józef Straszewski
Bł. ks. Kazimierz Gostyński
Bł. ks. Kazimierz Grelewski
Bł. ks. Ludwik Roch Gietyngier
Bł. ks. Maksymilian Binkiewicz
Bł. ks. Marian Konopiński
Bł. ks. Michał Oziębłowski
Bł. ks. Michał Woźniak
Bł. ks. Narcyz Putz
Bł. ks. Stanisław Kubski
Bł. ks. Stanisław Mysakowski
Bł. Ks. Stefan Frelichowski (1913-1945)
Bł. ks. Stefan Grelewski
Bł. ks. Władysław Mączkowski
Bł. ks. Władysław Miegoń
Bł o. Alojzy Liguda SVD (1898-1942)
Bł. o. Anastazy Jakub Pankiewicz OFM
Bł. o. Florian Stępniak
Bł. o. Krystyn Gondek OFM
Bł. o. Narcyz Turchan OFM
Męczennicy prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego

W prasie Stanów Zjednoczonych cyklicznie ukazują się informację, że obóz koncentracyjny i zagłady w Dachau leżał na terenach Rzeczpospolitej.

Panowie pastuchy bydła, rewolwerowcy z Dzikiego Zachodu i byli handlarze dziegieciem.

Informuje.

Dachau to niemieckie miasteczko położone nad rzeką Amar, dopływem Izar w południowej Bawarii / Freistaat Bayern / w pobliżu stolicy Bawarii, München.
Miasto założył książe Bawarii w 1158 roku Heinrich der Löwe z dynastii Welfów. Z tej dynastii wywodzi się królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II / linia Hanowerska /

Bawaria graniczy z Austrią, Czechami i Szwajcarią, Jeziora Bodeńskie, Badenią-Wirtembergią, Hesją,, Turyngią i Saksonią.

Michał St. de Zieleśkiewicz

Za: BLOGMEDIA24.PL, Michał St. de Zieleśkiewicz – blog, 01/05/2012

 

Ta droga, Składamy serdeczne podziekowanie Panu Michałowi St. de Zieleśkiewiczowi za historyczne opracowanie prawdy o niemieckim obozie śmierci w Dachau.

Panie Michale, Pan George Jurek Janiszewski, którego oświadczenie o Polonusie, żołnierzu Wojsk Amerykańskich oswabadzających Dachau, Pan przytoczył wspomina również inna z tym zwiazaną niecodzienną historię. W grupie prowadzonej przez naszego Rodaka z wysoko uniesioną polską biało-czerwoną flagą szedł również żołnierz pochodzienia greckiego. Pan Janiszewski spotkał go po 30 latach w kalifornijskim San Carlos, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

I jeszcze jedno, Pan George Jurek Janiszewski 29 maja ukończy 90 lat! Jego urodziny będziemy uroczyście celebrować w zblizający się Memorial Day Weekend w Domu Polskim, na rzecz którego przez ponad 30 lat działa społecznie.

Wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2012.05.01

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek