Dom Polski w San Francisco – Uroczyste 90-te urodziny George’a Janiszewskiego


W niedzielę, 27 maja w Domu Polskim w San Francisco Polskie Kółko Literacko-Dramatyczne zorganizowało polonijny potluck-lunch. Tym razem spodkanie rodaków z San Francisco Bay miało swój szczególny charakter. Urodziny pana George Janiszewskiego, popularnie zwanego panem Jurkiem. Stosowna gala była nieodzowna jako, że jubilat kończył 90 lat! W tym czasie przez piedziesiat lat dzialal w Domu Polskim.

George Janiszewski z otrzymanymi wyroznieniami

Dom Polski w San Francisco został powołany jako Polish Club, Inc. w 1926 roku mocą porozumienia trzech najstarszych w Bay Area organizacji z polskim rodowodem: Towarzystwa Polaków w Kalifornii Grupa 7 Związku Narodowego Polskiego (Polish Society of California Lodge 7 Polish National Alliance), Towarzystwo Św. Stanisława Biskupa (Saint Stanislaus Benevolent Society) i Polskiego Kółka Literacko-Dramatycznego (Polish Literary and Dramatic Circle, Inc.). Tak jak w chwili powołania tak i dzisiaj po osiemdziesięciu sześciu latach o działaniu Domu Polskiego decydują te trzy organizacje.

Pan Janiszewski znany jest wielu pokoleniom Polaków. Więcej o życiu, pobycie w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, wędrówce do USA jak również obszernie o jego działalności społecznej pisaliśmy już wcześniej na stronach internetowych Polish Club Online > > > TUTAJ.

Poza serdecznymi życzeniami Jubilat otrzymał szereg pamitkowych dyplomów i wyróżnineń.

Dom Polski zafundował specjalne jubileuszowe tablo z dużym zdjęciem aktualnej Rady Dyrektorów z dedykacją. Jest to pamiatka szczegolnej wagi ze wzgledu na to, ze w składzie tej  Rady pan Janiszewski mimo swojego wieku nadal sie udziela.

Od Polskiego Kółka Literacko-Dramatycznego, w ktorym przez lata pelni funkcje skarbnika,  otrzymał Dyplem Uznania za długoletnią działalność w organizacji.

Towarzystwo Św. Stanisława Biskupa ufundowało Jubilatowi stojacy, okolicznościowy zegar ze stosowną dedykacją.

George-Janiszewski-90-dzielenie-urodzinowego-tortu-fot-TGFZwiązek Narodowy Polski (Polish National Alliance) długoletnią działalność pana Janiszewskiego w organizacji uhonorował nadaniem Jubilatowi krzyża LEGION OF HONOR BRONZE CROSS i dyplomem uznania ze specjalnymi życzeniami z okazji 90-tych urodzin.

George Janiszewski z malzonka Laura dziela urodzinowy tort

Był tort z najlepszej w San Francisco europejskiej firmy cukierniczej, który po zdmuchnięciu umieszczonych na nim świec urodzinowych, pan Janiszewski zręcznie dzielił wśród uczestników Jubileuszu. Podano szampan i wzniesiono toast odśpiewując gremialnie tradycyjne Sto lat, z małą modyfikacją ze względu na wiek Jubilata – sto zmieniono na 200 lat! Jak również z serdecznością zaśpiewano panu Jerzemu George Janiszewskiemu Happy Brithday to You!

Zdjecia z uroczystosci mozna zobaczyc > > > TUTAJ

Waldemar Glodek
www.polishclub.org

Przeczytaj rowniez:

POLISH CLUB ONLINE, 2012.06.02

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek