Piotr A. Maciążek: Rosyjskich dementi w sprawie Syrii nie potwierdza rzeczywistość


Piotr A. Maciazek - Polityka Wschodnia - fot. za politykawschodnia.plCzerwiec to gorący miesiąc w kwestii działań dyplomatycznych związanych z wojną domową w Syrii. Większość z nich, dotyczących pierwszej połowy miesiąca przedstawiłem w komentarzu video. Omawiałem w nim wzmożoną aktywność Stanów Zjednoczonych i państw z nimi stowarzyszonych, dziś chciałbym streścić działania drugiego bloku politycznego- popierającego Syrię.

Rosja w pełni zaangażowała się po stronie al-Asada, po dementi związanym z wypowiedzią Clinton dotyczącą sprzedaży Damaszkowi helikopterów bojowych, 19 czerwca zatrzymano u wybrzeży Szkocji rosyjski okręt, który zdaniem władz brytyjskich może posiadać na swoim pokładzie rakiety i helikoptery.

Resort Siergieja Ławrowa zdementował także informacje dotyczące lądowania federalnego kontyngentu w Tartusie, bez zgody RB ONZ. Wkrótce po tych wydarzeniach dowiedzieliśmy się o przygotowaniach jednostki Floty Czarnomorskiej do wypłynięciu w kierunku Syrii.

19 czerwca agencja Interfax poinformowała, że okręt desantowy “Kaliningrad” z Floty Bałtyckiej za kilka dni wyruszy do Syrii. Masa ładunku (desantu) wspomnianej jednostki to 480 ton- max 13 czołgów.

Oczekując na reakcję MSZ FR warto połączyć powyższe fakty z informacjami izraelskiej Debki, która oparła się na irańskiej agencji Fars. Zdaniem obu źródeł Rosja, Chiny i Iran mają zamiar przeprowadzić w Syrii olbrzymie manewry wojskowe. Ma w nich wziąć udział 90 tys. ludzi, 400 samolotów i 900 czołgów. 19 czerwca informację zamieścił na swoich łamach także Teheran Times.

Czy działania rosyjskie, które -gdyby pominąć dementi tamtejszego MSZ- przybierają formę rozłożonego na raty desantu znacznych sił do Syrii są związane z wspomnianymi manewrami? Być może, ale warto pamiętać, że realną przyczyną posunięć Kremla, który w szaleńczym tempie dozbraja al-Asada w zestawy rakiet przeciw-okrętowych i zestawy przeciwlotnicze jest odstraszanie zachodniej interwencji wojskowej.

Piotr A. Maciążek
[email protected]

Zrodlo: http://politykawschodnia.pl/index.php/2012/06/19/maciazek-rosyjskich-dementi-w-sprawie-syrii-nie-potwierdza-rzeczywistosc/

POLISH CLUB ONLINE, 2012.06.20

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek