Latkowski o wyroku ws. Pruszkowa: to nadal są bandyci


pruszkow - wyrok - pap - onet– Między bajki można włożyć opinię, która krąży od ogłoszenia wyroku w procesie Pruszkowa, że oni się tak zmienili, że są dziś aniołami. Nie. To nadal są bandyci, ale wiedzą już, że muszą już działać inaczej niż wcześniej – mówi w wywiadzie dla Onetu Sylwester Latkowski, dziennikarz piszący o polskiej mafii.

Z Sylwestrem Latkowskim – dziennikarzem "Wprost", autorem książek o przestępczości, reżyserem i scenarzystą – rozmawia Jacek Gądek.

Jacek Gądek: Zna pan osobiście gangsterów z Pruszkowa?

Sylwester Latkowski: Rozmawiałem z niektórymi pracując nad książką "Zabić Papałę", "Polska mafia", czy "Biuro Tajnych Spraw". Najważniejsze moje kontakty były ze świadkami koronnymi, bo otwarcie mówili o Pruszkowie. I to właściwie oni są jedynymi gangsterami, którzy rozmawiają z mediami.

Dlaczego? Przecież jeszcze w latach 90. mafiosi byli niemal osobami publicznymi.

Czasy, w których gangsterzy rozmawiali z dziennikarzami, minęły. Kiedyś „Super Express” publikował rozmowy z nimi, widzieliśmy ich w "Alfabecie mafii" Ewy Ornackiej i Piotra Pytlakowskiego, ale to było dawno.

Środowisko mafijne jest szczelne?

Oni zrozumieli już, że medialność mści się na nich. Zmieniła się filozofia tych przestępców, bo zwykli ludzie zrozumieli, że bycie gangsterem jest czymś złym, a kiedyś nie było to tak jednoznaczne. Pamięta pan film „Sztos”?

Tak. Debiut reżyserski Olafa Lubaszenki (z 1997 r.)…

…w którym „Nikoś” grał razem ze sławnymi aktorami (Nikodem Skotarczak, czyli „Nikoś”, zagrał w filmie „Sztos” epizod, podając rękę postaci granej przez Jana Nowickiego – red.). Przez pewien czas „Nikoś” był też honorowym obywatelem Gdańska. To był czas, w którym wszystko się zacierało, a teraz wiadomo, że bandyta to bandyta. I nie ma bandytów dobrych.

Jak w ogóle narodził się Pruszków?

W aktach IPN znalazłem informacje, że już milicja obywatelska miała rozpoznanie w środowisku przestępców z Pruszkowa. A jak nastąpiła transformacja, to stała się dziwna rzecz, bo część akt, ich właśnie dotycząca, trafiła do Urzędu Ochrony Państwa.

.   .   .

Caly wywiad przeczytasz  >  >   >   >  TUTAJ 

Za: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/latkowski-o-wyroku-ws-pruszkowa-to-nadal-sa-bandyc,1,5247635,wiadomosc.html

POLISH CLUB ONLINE, 2012.09.17

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek