Finis Poloniae


To już jest koniec? Nawet do Davos nie zostali zaproszeni? Wraca Merkolland.

dbpix-davos-sign-tmagArticleNa oficjalnych stronach premiera i prezydenta brak informacji o zaproszeniach i ich wyjeździe do Davos. Na stronie Tuska nie ma informacji o Davos, ale żurnaliści spekulują, że będzie, choć raz już IAR zdemtowała tę informację. To pierwsza nieobecność w Davos przedstawiciela władz Polski od 2001 r. , kiedy 27 stycznia  roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, uczestniczączył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Za jedno z najważniejszych wyzwań Prezydent RP uznał przekonanie opinii publicznej do integracji z Unią Europejską. Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że Forum w Davos jest doskonałym miejscem do tego, aby przekonywać elity polityczne, biznesowe krajów "piętnastki" do rozszerzenia Unii Europejskiej.

Ostatnią swoją wizytę  28 stycznia 2010 r. odbył ś.p. prezydent Lech Kaczyński, na zaproszenie przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego profesora Klausa Schwaba, będzie uczestniczył w jubileuszowym, 40. spotkaniu w Davos. W 2010 roku przypada 40. rocznica Światowego Forum. Hasłem jubileuszowego spotkania jest „Przemyśleć, przeprojektować, przebudować”.W ramach udziału w Forum Prezydent RP weźmie udział w dwóch dyskusjach panelowych. Planowane są również spotkania Lecha Kaczyńskiego z prezydentem Słowenii D. Türkiem, prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej panią D. Leuthard oraz Przewodniczącym Światowego Forum Ekonomicznego prof. K. Schwabem.

Wizyty Bronisława Komorowskiego w Davos w 2011 i 2012 roku kończyły się skandalami. 27 stycznia 2011r. Sławomir Nowak , Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, tłumaczył się :

Sugerowanie w tekście poprzez zestawienie nieautoryzowanych fragmentów nieoficjalnej rozmowy, że deprecjonuję udział Prezydenta w ŚFE w Davos jest krzywdzące i uderza w moje dobre imię.

28 stycznia 2012 r. z Komorowskim do Davos nie wysłano już S.Nowaka, pojechał Prof. Jerzy Osiatyński, ekonomiczny doradca prezydenta. Miał spotkanie z przedstawicielami dużych firm, które chcą wejść do naszego kraju. Prezydent mówił do nich: Pokażcie mi drugi taki kraj w Europie, który na przestrzeni ostatnich lat ma taki wzrost i ma bardzo niski przyrost długu do PKB.

W tym roku nie jedzie do Davos ani Tusk, ani Komorowski. Nie ma już czego wystawić na sprzedaż, bo wszystko co było jeszcze w Polsce do sprzedania, już zmieniło właściciela, runął też mit Zielonej Wyspy. Zamiast tego Tusk udaje, że coś negocjuje w sprawie budżetu UE. Teraz już nie walczymy o kasę.

Zamiast do Davos, Donald Tusk wybiera się przed unijnym szczytem budżetowym  lobbować za korzystnymi dla Polski rozwiązaniami w Paryżu i Davos. Konsultacje z Berlinem prowadzone są na bieżąco. Polska szuka sprzymierzeńców do walki z cappingiem, przeliczaniem dotacji na politykę spójności w proporcji do PKB. Budżet UE: Kwota na drugi plan, liczą się zasady wydawania

Zamiast dostać co obiecane, zapłacimy nowy podatek.

Unijny podatek od transakcji finansowych przyniesie 55 mld euro rocznie

Była to inicjatywa Niemiec i Francji, ale ostatecznie dołączyło do niej 9 innych krajów strefy euro.Opodatkowanie transakcji finansowych ma przynieść Unii nawet 55 miliardów euro rocznie i służyć prawidłowemu funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.

Banki: Podatek FTT ograniczy zdolność finansowania polskiej gospodarki

Komisja Europejska 28 października zaproponowała wprowadzenie w UE od 2014 roku podatku od transakcji finansowych (tzw. FTT – z ang. financial transaction tax). Komisja liczy, że jeśli propozycja zostanie wdrożona w całej UE, to może przynieść ok. 55 mld euro rocznie. Część zysków z tego podatku (ok. 15-20 mld euro) miałaby trafiać do budżetu UE jako tzw. nowe źródło dochodu, a nie tylko do budżetów narodowych.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztofa Pietraszkiewicza, w czasie kryzysu każde dodatkowe obciążenia jest obciążeniem nie tylko banków, ale i klientów.

Merkel i Hollande będą razem wzmacniać euroland

Niemcy i Francja przedstawią wspólne pomysły na wzmocnienie strefy euro. Propozycje będą gotowe do maja – zapowiedziała w Berlinie kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem Francois Hollandem.

Wspólny nadzór bankowy. Porozumienie coraz bliżej?

– Musimy pilnie i z determinacją poczynić postęp w odbudowie unii gospodarczej i walutowej – podkreślał Oli Rehn. Musimy pilnie i z determinacją poczynić postęp w odbudowie unii gospodarczej i walutowej. To oznacza, że w nadchodzących tygodniach powinniśmy być świadkami zakończenia negocjacji w sprawie wspólnego mechanizmu nadzoru (bankowego) i nowych wymogów kapitałowych w ramach (dyrektywy) CRD IV – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów komisarz UE ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn.

Także służby prasowe komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, który odpowiada za regulacje finansowe, potwierdziły, że możliwe jest szybkie porozumienie między krajami UE a Parlamentem Europejskim ws. wspólnego nadzoru bankowego, jeśli wszystkie strony okażą elastyczność. Następne trylogi, czyli negocjacje między ministrami i PE przy udziale Komisji Europejskiej są zaplanowane na środę i czwartek. Jako nieformalny termin zakończenia negocjacji ws. nadzoru przez irlandzką prezydencję podawano koniec stycznia.

Maryla
22.01.2013

*    *    *

Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz dodal:

Szanowna Pani Marylo,

Finis Poloniae

Bronisław Komorowski w styczniu 2011 r. Bronisław Komorowski poinformował, że zjadł w szwajcarskim Davos lunch z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Nie dodał jednak, że w spotkaniu uczestniczyli m.in. Oleg Deripaska, właściciel zakładów, które remontowały polskiego tupolewa, oraz Saif al-Islam al-Kaddafi – ścigany dziś za zbrodnie przeciwko ludzkości syn libijskiego dyktatora.

Ponoc rozmawiano o handlu bronią

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
22/01/2013

Za: BLOGMEDIA24.PL – Maryla – 22/01/2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.01.22

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek