Kardynał Mahony zwolniony z obowiązków / Archbishop Gomez praised for ideal approach to LA removals


Katedra w LAW następstwie ujawnienia kolejnych informacji dotyczących nadużyć seksualnych, do jakich dochodziło w archidiecezji Los Angeles, arcybiskup José H. Gomez zwolnił ze wszystkich obowiązków kościelnych kard. Mahony’ego, który kierował tą diecezją w latach 1985-2001.

21 stycznia gazeta „Los Angeles Times” opublikowała artykuł, według którego blisko 25 lat kurialni urzędnicy próbowali ukryć nadużycia seksualne przed policją. Publikacja oparta została o dokumenty z lat 1986-1987, które stanowią dziś główny dowód w procesie wytoczonym dwóm byłym duchownym tej archidiecezji. W większości chodzi o notatki wymieniane wówczas przez kard. Mahony’ego z wikariuszem generalnym ds. duchowieństwa, ks. Currym, który w roku 1994 otrzymał sakrę biskupią.

Większość z tych materiałów została ujawniona już w roku 2004 w raporcie przygotowanym przez samą archidiecezję. Zbiór zawiera dokumentację psychiatryczną, raporty, listy ze skargami jak również prywatną korespondencję. – Te materiały dokumentują nadużycia, jakie miały miejsce dekadę temu. Ale to nie czyni ich mniej poważnymi – tłumaczył obecny abp Gomez. – Opisane w nich zachowania są strasznie smutne i złe. Nie ma żadnego usprawiedliwienia, żadnego wyjaśnienia tego, co spotkało te dzieci. Zamieszani w to kapłani mieli być duchowymi ojcami i nie podołali temu – dodał. Upublicznienie dokumentacji było częścią zbiorowego porozumienia sądowego, zawartego w 2007 roku.

Zajmę się tymi kwestiami bardziej szczegółowo. Dziś jest czas na modlitwę, refleksję i głębokie współczucie dla ofiar molestowania seksualnego – dodał hierarcha. Upublicznienie dokumentów ma być „zakończeniem smutnego i haniebnego rozdziału w historii Kościoła lokalnego” – tłumaczył abp. Gomez.

„Musimy uznać dzisiaj straszną klęskę. Musimy modlić się za wszystkich, którzy kiedykolwiek zostali skrzywdzeni przez członków Kościoła. Musimy w dalszym ciągu wspierać żmudny proces gojenia ran i przywracania zaufania, które zostało utracone” – głosi oficjalne oświadczenie w tej sprawie, wydane 31 stycznia.

Równocześnie arcybiskup Gomez poinformował, że ze „skutkiem natychmiastowym” zwolnił kardynała Mahony’ego ze wszystkich obowiązków publicznych i administracyjnych. Thomas Curry poinformował o swojej rezygnacji. – Biskup pomocniczy Thomas Curry także przeprosił za swoje decyzje w trakcie pełnienia funkcji wikariusza ds. duchowieństwa, przyjąłem jego prośbę o zwolnienie z obowiązków biskupa regionalnego Santa Barbara – wyjaśnił abp. Gomez.

źródło: catholicnewsagency.com

mat
Zdjecie: Katedra w Los Angeles, fot. Kelvin Kay / commons.wikimedia.org, licencja cc

Za: http://www.pch24.pl/kardynal-mahony-zwolniony-z-obowiazkow,12117,i.html , 2013-02-01

Read in English:

POLISH CLUB ONLINE, 2013.02.02

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek