Radio Watykanskie – Benedykt XVI: inwestycja w życie i rodzinę skuteczną odpowiedzią na kryzys


1_0_661677Benedykt XVI poparł europejską inicjatywę zatytułowaną „Jeden z nas”. Wyraził nadzieję, że zakończy się ona sukcesem, czyli taką Europą, która zawsze będzie miejscem obrony każdego ludzkiego życia i jego godności. Z okazji przypadającego we Włoszech 35. Dnia Życia Papież przypomniał, że inwestycja w życie i rodzinę stanowi skuteczną odpowiedź także na aktualny kryzys.

Na Plac św. Piotra przybyli przedstawiciele wielu organizacji broniących życia, a także wykładowcy i studenci rzymskich uczelni medycznych. Tych, którzy przygotowują przyszłych położnych i ginekologów, Papież zachęcił, by formowali pracowników służby zdrowia w kulturze życia.

Pierwszy Dzień Życia obchodzony był we Włoszech w 1979 r., czyli w rok po zalegalizowaniu w tym kraju aborcji. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem: „Rodzić życie by pokonać kryzys”. Mówi Carlo Casini, inicjator akcji „Jeden z nas” i przewodniczący włoskiego Ruchu na rzecz Życia:
„Chcemy przypomnieć, że nie wystarczą wyłącznie środki techniczne, by pokonać kryzys gospodarczy i finansowy. Potrzeba także wartości, które popularnie nazywamy nienegocjowalnymi, czyli dotyczącymi życia i osoby ludzkiej. Dziś, wielu to już oficjalnie potwierdza, że spadek liczby urodzeń pogłębia kryzys gospodarczy. Stąd nasze przypomnienie, że życie może pomóc przezwyciężyć kryzys. Trzeba jednak zacząć uznawać wartość życia ludzkiego od momentu poczęcia – to jest punkt wyjścia do prawdziwej społecznej i moralnej odnowy. Coroczna mobilizacja na rzecz życia nie miałaby najmniejszego sensu, gdyby życie człowieka byłoby tylko zbitką komórek czy czyjąś opinią. Chodzi jednak o istnienie najsłabszych istot ludzkich, nienarodzonych dzieci, więc warto nie poddawać się i mieć nadzieję na zmiany kulturowe, społeczne i prawne”.

Carlo Casini zauważa, że obrona ludzkiego życia musi stać się priorytetem obecnych społeczeństw. Jak podkreśla, co 26 sekund w Europie zabijane jest dziecko w łonie matki. Ogromnej liczby aborcji dokonuje się w Rosji. W krajach Unii Europejskiej przeprowadza się ich legalnie co najmniej 1,5 mln.

Opowiadająca się za prawną ochroną życia ludzkiego inicjatywa „Jeden z nas” (One of us) potrwa do 1 listopada br. Celem kampanii jest stworzenie prawodawstwa chroniącego prawo do życia dzieci nienarodzonych od chwili ich poczęcia, w tym także podwyższenia ochrony ludzkich zarodków. W tym celu trzeba zebrać podpisy co najmniej miliona osób z siedmiu różnych krajów Unii Europejskiej.

Inicjatywę „Jeden z nas” można poprzeć oddając swój głos na stronie: http://www.oneofus.eu/pl/.

bz/ rv

Zrodlo: RADIO WATYKANSKIE, 2013-02-03

POLISH CLUB ONLINE, 2013.02.04

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek