Maciej Korkuć: Polska decyzja 1939


fot._ipn“Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.”

To przemówienie sejmowe ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Józefa Becka przeszło do historii jako najdobitniejszy wyraz naszej postawy w przededniu wojny 1939 r.

Traumatyczne przeżycia, jakie przyniosło Polsce pięćdziesięciolecie 1939-1989, czyniły z tych słów punkt odniesienia do różnych, z reguły gorzkich, dywagacji krążących wokół pytania: czy można było inaczej? Czy twarde non pos­sumus, choć zgodne z poczuciem naszej dumy i godności narodowej, rzeczywiście było dobrym wyjściem dla Polski, skoro finalnie nie przyniosło nam zwycięstwa, bez którego zostaliśmy skazani na gehennę następnych lat i dekad? Spojrzenie na nieodległą historię z perspektywy komunistycznego zniewolenia, przez lata nie sprzyjało wnioskom opartym o rzeczową analizę stanu rzeczy AD 1939. Wprawdzie zwiększający się dystans czasowy coraz wyraźniej pokazywał proporcje i bilans tej historii, ale zakłócała ją konieczność nieustannej polemiki z propagandowymi jej wizjami narzucanymi przez władze PRL.

Jednym z efektów tej polemiki była próba traktowania jako racjonalnej tezy, że lepszym wyjściem było związanie się z jednym z totalitarnych sąsiadów, którzy na nas napadli w 1939 r.

Z którym? …

Odpowiedzi poszukaj w artykule Macieja Korkucia pt. Polska decyzja 1939. Artykuł pochodzi z pracy zbiorowej Historie trudnych alternatyw. Dylematy polityczne czasów zaborów i II RP (Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2012).

Kliknij  >   >   >   TUTAJ aby preczytać cały artykuł.

Za: Ośrodek Myśli Politycznej, 2013-02-07

Wybor zdjecia za twojewiadomosci.com – wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2013.02.08

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek