Trudna sytuacja hiszpańskich katolików


churchPróba zamykania kaplic na uniwersytetach, postulaty usuwania krzyży, zakazy noszenia symboli religijnych w szkołach – to coraz powszechniejsza codzienność katolików w Hiszpanii.

„Nasz Dziennik” informuje o danych Obserwatorium Wolności Religijnej i Sumienia, według których w Hiszpanii rośnie liczba ataków na swobodę wyznania.

Jednym z głośniejszych przypadków było działanie dziekana fakultetu historii Uniwersytetu Complutense, który usiłował przenieść kaplicę z fakultetu do pomieszczenia, które liczy zaledwie pięć metrów kwadratowych. W 2012 roku domagano się zamknięcia wszystkich kaplic na uniwersytecie.

W kilku miastach radni żądali usuwania krzyża z sali obrad.

W marcu 2012 roku Izquierda Unida zażądała, by religia katolicka została usunięta z formacji uniwersyteckiej nauczycieli.

„Nasz Dziennik” wspomina też o innym karygodnym przykładzie ograniczania wolności wyznania w Hiszpanii – oczyszczenie z zarzutów muzyka Javiera Krahego. Sąd uznał, że nie obraził on uczuć religijnych w filmie krótkometrażowym "Jak ugotować krucyfiks".

Coraz odważniejszą walkę z Kościołem katolickim widać również pod postacią obraźliwych napisów na ścianach kościołów, zakazów noszenia symboli religijnych w szkołach publicznych czy też dyskryminowania lekcji religii.

Więcej w „Naszym Dzienniku”.

Za: Stefczyk.info, 10.02.2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.02.10

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek