Okradziono kaplicę w Ostrej Bramie


Matka Boska Ostrobramska WilnoW kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej w Wilnie dokonano kradzieży wotów. Policja poszukuje podejrzanego o kradzież 43-letniego mężczyzny.

Jak informuje Radio Znad Wilii, brak wotów zauważono we wtorek rano. Wartość skradzionych wotów to ok. 2 tys. litów.

W kaplicy Ostrobramskiej nie ma systemu monitoringu, zatrudniony jest jedynie stróż. Kradzieży dokonano prawdopodobnie w momencie, gdy kaplica nie była pilnowana.

Nie jest to pierwsza kradzież  w kaplicy Ostrobramskiej. Przed trzema laty, podczas kontrowersyjnego remontu schodów, skradziono 6 srebrnych wotów, których do tej pory nie udało się odnaleźć – podaje portal Kresy24.pl.

Nie była to jednak jedyna strata, gdyż zdemontowano także m.in. zabytkowe drzwi, uszkodzono płytki ceramiczne z 1932 roku, bo położono na nich nową podłogę, zmieniono poręcze, a schody sprzed ponad 100 lat zastąpiono nowymi, z imitacji granitu. – To, co zrobiono z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie, to duża strata pod względem konserwatorskim i wstyd dla Litwy, że nie potrafi należycie zadbać o zabytki – stwierdziła wówczas przewodnicząca Państwowej Komisji Dziedzictwa Kulturowego Grażyna Dremaite.

W kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia) znajduje się łącznie około 8 tys. wotów: medaliony, ryngrafy, tabliczki, korale. Kilkakrotnie je porządkowano – ostatni raz w 1993 roku, przed przyjazdem Papieża Jana Pawła II. Część przeniesiono do skarbca. Najstarszy dar pochodzi z 1802 roku. W kaplicy jest m.in. wotum marszałka Józefa Piłsudskiego – plakietka z napisem “Dzięki Ci Matko za Wilno”.

MM, NDz
fot. CC.3.0_H.Kotowski/Wikipedia

Za: http://wirtualnapolonia.com/2013/02/21/okradziono-kaplice-w-ostrej-bramie/

POLISH CLUB ONLINE, 2013.0221

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek