Kolejna akcja przeciwko Kościołowi. Skradziono wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. Obrazy porzucone w pobliskim lesie.


kosciol w Goclawiu PilawaKradzież stacji Drogi Krzyżowej w Gocławiu

Łupem złodziei, którzy dziś w nocy włamali się do kościoła parafialnego w Gocławiu (gm. Pilawa), padły wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. Włamywacze usiłowali również wynieść ze świątyni tabernakulum.

Do zdarzenia doszło dziś w nocy. – Skradzione zostały wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. Usiłowano ukraść tabernakulum. Nie skradziono rzutnika, głośników i innych cennych przedmiotów, ale obrazy – mówi ks. Kazimierz Momont, proboszcz parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Gocławiu. Duchowny zaznacza, że oprócz aspektu moralnego dochodzi tu strata finansowa sięgająca kilku tysięcy zł.

To profanacja

Włamywacze dostali się do kościoła wybijając boczną szybę. – Wczoraj zakończyły się u nas rekolekcje, a dziś włamanie i kradzież stacji. Tabernakulum próbowano podważać łomem. To profanacja – podkreśla ksiądz proboszcz parafii w Gocławiu. W kościele od rana pracowali funkcjonariusze policji, którzy prowadzą działania w celu ustalenia sprawców zdarzenia. Ksiądz Kazimierz Momont dodaje, że tej nocy, w niedalekiej odległości od kościoła, doszło również do włamania i okradzenia budynku gospodarczego. Proboszcz podejrzewa, że te dwie sprawy są powiązane i że mogą to być działania grupy osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Parafianie są oburzeni tym, co się stało. Wierni uczestniczący dziś w nabożeństwo o godzinie 17.00 zobaczyli puste kościelne mury. – To jacyś zwyrodnialcy, sataniści! Wszyscy są w szoku. Nie możemy uwierzyć w to, co się stało. Jak teraz będzie wyglądała Droga Krzyżowa? – zastanawia się mieszkanka Gocławia.

Zrodlo: eGarwolin.pl, 2013-03-04

Skradzione z kościoła obrazy zostały odnalezione

Policjanci odnaleźli stacje Drogi Krzyżowej, które zostały skradzione w nocy z 3 na 4 marca w kościele w Gocławiu (gm. Pilawa). Obrazy znaleziono porzucone w lesie.

Do kradzieży, o której pisaliśmy wczoraj, doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. –Skradzione zostały wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. Usiłowano ukraść tabernakulum. Nie skradziono rzutnika, głośników i innych cennych przedmiotów, ale obrazy – mówił wczoraj ks. Kazimierz Momont, proboszcz parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Gocławiu. Duchowny zaznaczył, że oprócz aspektu moralnego dochodzi tu strata finansowa sięgająca kilku tysięcy zł.

Obrazy porzucone w lesie. Czy to był zakład?

– Sprawdzono teren w pobliżu kościoła. Odnaleziono wszystkie obrazy porzucone w pobliskim lesie – informuje asp. szt. Leszek Wielgosz, asystent informacyjno-prasowy KPP w Garwolinie. Z relacji proboszcza parafii można się dowiedzieć, że włamywacze dostali się do świątyni wybijając szybę w bocznej nawie. Duchowny podkreślił, że w niedzielę w parafii zakończyły się rekolekcje i zaraz po nich doszło do takiego aktu wandalizmu i profanacji. Ksiądz Kazimierz Momont dodał, że tej samej nocy, w niedalekiej odległości od kościoła, doszło również do włamania i okradzenia budynku gospodarczego. Proboszcz podejrzewa, że te dwie sprawy mogą być powiązane i że mogą to być działania grupy osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. – To mógł być zakład. Ludzie z braku pracy i zajęcia robią dziwne i złe rzeczy – dodał duchowny.

– Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców kradzieży – dodaje aspirant Wielgosz. Jedna z mieszkanek Gocławia zastanawia się, czy uda się posklejać, rzekomo zniszczone obrazy.

Zrodlo: eGarwolin.pl, 2013-03-05

Za: http://www.egarwolin.pl/index.php/aktualnosci/4776-skradzione-z-kocioa-obrazy-zostay-odnalezione

POLISH CLUB ONLINE, 2013.03.05

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek