Radio Watykanskie: 4. Kongregacja Generalna Kolegium Kardynalskiego


Kongregacja gen 20130306Z udziałem niemal kompletu purpuratów elektorów w Watykanie odbyła się 4. Kongregacja Generalna Kolegium Kardynalskiego. Na dzisiejszych obradach brakowało jedynie kardynałów Kazimierza Nycza z Warszawy i Jean-Baptista Pham Minh Mana z Ho Chi Minh, którzy mają do tego grona dołączyć jutro.

Podczas obrad, które od jutra postanowiono zintensyfikować przywracając sesję popołudniową, notuje się znaczną kolejkę mówców, w związku z czym postanowiono ograniczyć wystąpienia do 5 minut. Dziś dominowały tematy dotyczące sytuacji Kościoła we współczesnym świecie, nowej ewangelizacji, relacji biskupów i Kościołów partykularnych z Kurią Rzymską, a także oczekiwań wobec przyszłego Papieża. Nadal jednak nie wyznaczono terminu konklawe, choć jak podkreślił watykański rzecznik, uczestnicy kongregacji widzą większą potrzebę dobrego zastanowienia się nad wyzwaniami dla Kościoła niż pośpiechu w głosowaniu.

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano jednak migawki telewizyjne z przygotowań do wyboru nowego Papieża. W Kaplicy Sykstyńskiej budowana jest specjalna platforma wyrównująca podłogę w całym pomieszczeniu. Jak zapewnił ks. Federico Lombardi, nie jest ona przeznaczona dla urządzeń przeciwpodsłuchowych. Umieszczono tam również dwa piece, z których jeden posłuży do palenia kart do głosowania, a drugi ma generować dym sygnalizujący efekt wyborów.

Spore zainteresowanie przedstawicieli mediów wywołała nagła rezygnacja przez kardynałów z USA z codziennych konferencji prasowych. Jak wyjaśnił watykański rzecznik, zarówno podjęcie tej inicjatywy, odosobnionej w Kolegium Kardynalskim, jak i jej zaniechanie jest decyzją własną amerykańskich purpuratów. Ma ona wynikać z wewnętrznego rozeznania, że Kongregacje Generalne coraz bardziej przybliżają do konklawe. Stąd potrzeba większej dyskrecji również dla zachowania wolności i należytego klimatu duchowego pośród członków Kolegium Kardynalskiego.

tc/ rv

Zrodlo: http://pl.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=670931 , 2013-03-06

POLISH CLUB ONLINE, 2013.03.06

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek