Radio Watykański: 5. Kongregacja Generalna Kolegium Kardynalskiego


Konferencja prasowa po piątej kongregacji generalnej: brak pośpiechu z wyznaczeniem daty konklawe świadczy o odpowiedzialności Kolegium Kardynalskiego

1_0_671203Wciąż nie ustalono daty rozpoczęcia konklawe. Nie mają też podstaw informacje agencyjne o rzekomym „zarezerwowaniu” przez papieskiego ceremoniarza bazyliki watykańskiej na poniedziałek po południu na rzekomą Mszę w intencji wyboru nowego Papieża, co miałoby być zapowiedzią bezpośredniego nastąpienia konklawe. Właśnie od dementi watykańskiego rzecznika rozpoczęła się dzisiejsza konferencja prasowa po piątej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego.

Na przedpołudniowej sesji wciąż brakowało jednego kardynała elektora – arcybiskupa dawnego Sajgonu w Wietnamie. Kard. Pham Minh Mana powinien w najbliższych godzinach dołączyć do Kolegium.

Wylosowano nową trójkę kardynałów stanowiących przez trzy dni wsparcie dla kardynała kamerlinga w przygotowaniu konklawe. Są to: Béchara Boutros Rai, Laurent Monsengwo Pasinya i Velasio De Paolis.

Kontynuowano wystąpienia, z których trzy dotyczyły spraw ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Mówili o tym kardynałowie: Giuseppe Versaldi kierujący Prefekturą Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, Domenico Calcagno, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, oraz Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Jak zaznaczył ks. Federico Lombardi SJ, informacja na ten temat jest również przewidziana w poświęconej Kurii Rzymskiej konstytucji Pastor Bonus.

Ponadto w czasie wystąpień nadal poruszano tematy podobne jak wczoraj, w tym kwestie ekumenizmu i dzieł charytatywnych.
Tymczasem postępują przygotowania Kaplicy Sykstyńskiej do konklawe, w tym zaciemnienie okien i montaż pieców do palenia kart do głosowania i sygnału dymnego o wyniku wyborów.

Dziennikarzy interesowała kwestia zachowania tajemnicy konklawe, także ze strony samych jego uczestników.

„Wydaje mi się, że konstytucja apostolska o konklawe daje bardzo precyzyjne instrukcje, jak należy się zachowywać. Mamy też zaufanie do zdrowego rozsądku samych kardynałów. Wierzymy więc, że to od kardynała protodiakona dowiemy się, kto został papieżem, i to w sposób, jakiego wszyscy pragną” – odpowiedział włoski jezuita.

Przy okazji ks. Lombardi zaprzeczył, jakoby Kolegium Kardynalskie przegłosowało zakaz wypowiadania się purpuratom z USA czy też ograniczyło swoim członkom możliwość kontaktów z osobami spoza tego grona.

Ks. Lombardi poinformował ponadto, że kardynał dziekan Angelo Sodano, zredagował przesłanie kondolencyjne w imieniu Kolegium Kardynalskiego po śmierci prezydenta Hugo Chaveza. Kwestia ta była już wczoraj przedmiotem znacznego zainteresowania dziennikarzy latynoamerykańskich.

Watykański rzecznik odniósł się też do powtarzających się pytań o datę konklawe. Stwierdził, że brak pośpiechu w tej kwestii wskazuje na poważne i odpowiedzialne potraktowanie zadania, jakim jest wybór Następcy Piotra. Poprzedza się go pogłębioną analizą sytuacji Kościoła na świecie.

tc/ rv

Zrodlo: http://pl.radiovaticana.va/news/2013/03/07/konferencja_prasowa_po_pi%C4%85tej_kongregacji_generalnej:_brak_po%C5%9Bpiech/pol-671203 , 2013-03-07

POLISH CLUB ONLINE, 2013.03.07

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek