AltAir: Zakończenie prób SBU-64


un-aasm-sous-un-rafaleFrancuska agencja uzbrojenia (DGA) poinformowała o zakończeniu procesu integracji bomby AASM, w wersji kierowanej laserowo, z samolotami Rafale.

Najnowsza wersja bomby AASM (Armement Air-Sol Modulaire) Hammer, oznaczona jako SBU-64, jest przeznaczona do zwalczania celów ruchomych – naziemnych lub morskich. Jej ostatnie próby kwalifikacyjne przeprowadzono w grudniu ub. r., na poligonie DGA w Biscarrose. Pierwsze odpalenie przeprowadzono w czerwcu 2010 (Test laserowego AASM, 2010-07-12).

W ich trakcie użyto zdalnie sterowanego samochodu terenowego, jadącego z prędkością ok. 50 km/h. Nosicielem uzbrojenia był samolot wielozadaniowy Rafale, który zrzucił bombę w odległości ok. 15 km od pojazdu, poruszającego się równolegle.

Bomba trafiła w cel pod kątem, z dokładnością ok. 1 m. W trakcie końcowej fazy ataku cel został podświetlony przy użyciu zasobnika Damocles, także przenoszonego przez samolot.

Zestaw AASM służy do precyzyjnego naprowadzania bomb klasycznych o wagomiarze 125, 250, 500 i 1000 kg, niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych. Według producenta – konsorcjum Sagem – SBU-64 może skutecznie zwalczać powierzchniowe cele manewrujące, poruszające się z dużą prędkością, z odległości ponad 57 km. Mogą być one oznaczone przy pomocy zasobników przenoszonych przez statki powietrze lub wysuniętych koordynatorów wsparcia lotniczego.

DGA zamówiła dotychczas 380 bomb SBU-64. Według niektórych źródeł ich seryjna produkcja rozpocznie się już wkrótce. Powodem są doświadczenia z kampanii w Mali, które wykazały konieczność posiadania uzbrojenia zdolnego do skutecznego zwalczania grup rebeliantów, poruszających się półciężarówkami.

Na zdjęciu: Rafale uzbrojony w bombę AASM SBU-64 / Fot. DGA

Źródło: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10104 , 8 kwietnia 2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.08

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek