AltAir: Zakończono ocenę Knifefisha


General Dynamics Advanced Information Systems (GD-AIS) poinformowało o zakończeniu procesu oceny projektu bezzałogowego pojazdu podwodnego Knifefish.

i-i04-13-mj840knifefish-ocena

 

Zestaw Knifefish ma składać się z dwóch bezzałogowych pojazdów podwodnych oraz aparatury wykrywającej miny morskie i urządzeń służących do łączności ze znajdującymi się w bezpiecznej odległości okrętami nawodnymi / Rysunek: General Dynamics

 
Knifefish opracowywany jest przez GD-AIS na zlecenie US Navy Naval Sea Systems Command (NAVSEA). Docelowo pojazd ma być wykorzystywany do wykrywania, klasyfikacji i oznaczania min umieszczonych m.in. pod dnem morskim wybranego akwenu.

Jego zastosowanie operacyjne ma mieć kluczowe znaczenie w procesie oczyszczania z potencjalnych zagrożeń przyszłego obszaru działania okrętów US Navy. Koncentrując się na wykrywaniu zagrożeń podwodnych, Knifefish będzie mógł jednocześnie współpracować z podobnymi systemami działającymi na powierzchni wody, jak np. z zestawem BAE Systems AN/DVS-1 Coastal Battlefield Reconnaissance and Analysis (COBRA) (Kontrakt na rozwój COBRY, 2013-04-09).

Docelowo Knifefish ma współpracować z operującymi na wodach przybrzeżnych okrętami klasy LCS (podobnie jak wspomniana COBRA). Jednak jego otwarta architektura ma pozwolić na utrzymywanie łączności operacyjnej także z innymi jednostkami nawodnymi US Navy.

Zakończony w ostatnim czasie proces oceny projektu otwiera drogę do opracowania prototypów, zarówno samej konstrukcji, jak i sterującego nią oprogramowania. Według aktualnego terminarza, zaplanowane prace rozwojowe oraz testy systemu mają pozwolić na uzyskanie przez Knifefish wstępnej zdolności operacyjnej (IOC) w 2017.

Źródło: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10121

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.10

  Podziel się:
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek