GUS nie chce podać informacji o ukrytym długu publicznym


pusty-portfel-fot-sxc.hu_thumb.jpg„Główny Urząd Statystyczny ukrywając informacje o długu ukrytym pomaga obecnie rządzącym przejadać naszą przyszłość: ratować budżet terazniejszy kosztem większej katastrofy później” – twierdzi Paweł Dobrowolski, ekspert z Instytutu Sobieskiego.

Paweł Dobrowolski, ekspert z Instytutu Sobieskiego, próbował uzyskać z Głównego Urzędu Statystycznego informacje na temat terminu wyliczenia i przekazania do wiadomości publicznej tzw. ukrytego długu Polski. On sam szacował go 3 lata temu na minimum 170 proc. PKB, ale są i nowsze wyliczenia szacujące jego poziom na 300 proc. PKB. Tymczasem konstytucyjny próg zadłużenia budżetu to 55 proc. PKB. Polska go wciąż nie przekroczyła, ale zdaniem wielu ekspertów udaje się to osiągnąć w dużej mierze dzięki różnym „sztuczkom księgowym”. W największym stopniu na stan finansów publicznych i poziom zadłużenia wpływają zobowiązania emerytalne i kondycja ZUS i OFE. To bowiem państwo gwarantuje wypłatę emerytur, zarówno tych z ZUS, jak i II filaru OFE (co zresztą przyznał 9 kwietnia premier Donald Tusk).

GUS poinformował jednak Dobrowolskiego, że dane na temat ukrytego zadłużenia jest gotowy przedstawić najwcześniej w 2017 roku, a być może nawet w 2020 roku.

„Polskie zadłużenie publiczne wynosi ponad 200% PKB. A Główny Urząd Statystyczny informuje, że będzie tę informację ukrywał tak długo jak tylko potrafi.  Mam to na piśmie.” – pisze Dobrowolski na stronie „Obserwatora Finansowego”, który wydawany jest przez Narodowy Bank Polski.- „Sprawa jest poważniejsza niż niesprawny urząd statystyczny.  Tusk, Rostowski i Boni kłamią, że skok na kasę młodych w OFE zmniejsza deficyt i zadłużenie. Mogą tak kłamać, bo oficjalne statystyki pokazują i będą do 2020 pokazywać tylko część (tę mniejszą) zobowiązań publicznych i ignorują to że odkładnie kasy w OFE tylko ujawnia istniejący, a nie tworzy nowy dług.” – kończy Dobrowolski.

Oprac. Mad, obserwatorfinansowy.pl

Źródło: http://rebelya.pl/post/3827/gus-nie-chce-podac-informacji-o-ukrytym-dugu-pu

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.11

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek