Zakusy posłów do ustawowego pozbawienia organizacji harcerskich charakteru chrześcijańskiego


Portal Rebelya.pl relacjonuje projekt ustawy represyjnej w stosunku do ruchów harcerskich negującej przedwojenne ideały, jednym z których był Bóg. Wielu posłów z niezadowoleniem przyjęło takie propozycje. Więcej poniżej. wg/PCo

harcerski-krzyz_thumb.jpgW Sejmie pojawił się projekt rewolucji w polskim harcerstwie. Organizacje harcerskie nie będą mogły mieć charakteru chrześcijańskiego?

Zdominowany przez polityków PO Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa, powiązany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, przygotował projekt ustawy o działalności harcerskiej, który zakłada, że działalność harcerska ma być „otwarta dla wszystkich” „bez względu na wygnanie”. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej wyraził oficjalnie oburzenie.

Ze statutu ZHR wynika, bowiem iż „związek wychowuje w oparciu o wartości chrześcijańskie”, a jego instruktorki i instruktorzy są chrześcijanami. Podobnie jest w organizacjach Skauci Europy i Stowarzyszenie Harcerskie.

Nie jest tajemnicą, że ZHP i ZHR ze sobą rywalizują. ZHP istniał w czasach PRL, jego członkami byli nawet działacze lewicy postkomunistycznej. Z kolei ZHR wywodzi się z opozycji demokratycznej i niepodległościowej w czasach PRL.

W Sejmie działa też inny zespół „harcerski” – Zespół ds Harcerstwa w Polsce i Poza Granicami Kraju. Jego członkowie są z kolei w większości związani z ZHR. Projekt ustawy wzbudził sprzeciw tego gremium

– Przyjęcie ustawy w tym kształcie stworzyłoby groźbę represji wobec ruchów harcerskich, realizujących przedwojenne ideały, czyli służbę Bogu i Polsce – stwierdził Jan Dziedziczak, poseł PiS i od wielu lat instruktor ZHR.

Rada naczelna ZHR podjęła uchwałę, z której wynika, że projekt przyjęła z „oburzeniem”. „Został przygotowany przez przedstawicieli tylko jednej organizacji, bez udziału pozostałych stowarzyszeń” – czytamy w uchwale.

– Treść projektu wysłano nam do konsultacji w nocy przed spotkaniem zespołu parlamentarnego – mówi z kolei Piotr Sitko, przewodniczący Skautów Europy – Do jej prowadzenia potrzebny ma być wpis do rejestru w MEN. Jeśli zmieni się ekipa rządząca, nowy minister będzie mógł zrobić z nieprawomyślnymi harcerzami, co tylko zapragnie – tłumaczy.

W tle są też, oczywiście, pieniądze. Projekt zakłada, że na działalność harcerską organizacje będą dostawać subwencje budżetowe. A według przeciwników projekt najgorszą sytuację finansową ma ZHP.

– Głównym powodem prac nie były motywy finansowe. Uważamy, że wykonujemy istotną pracę, która powinna być umocowana w prawie – odpowiedziała na zarzuty rzeczniczka ZHP Agata Grzywacz i dodała, że inne organizacje były zaproszone do pracy nad projektem, ale z zaproszenia nie skorzystały.

Oprac. Mad, rp.pl

Źródło: http://rebelya.pl/post/3858/w-sejmie-pojawi-sie-projekt-rewolucji-w-polskim

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.17

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek