Artur Łoboda: Inne spojrzenie na Okrągły Stół


Okragly_Stol-foto-inter_thumb.jpgMedia doniosły, że pierwszy „premier” Trzeciej RP – Mazowiecki, obchodzi dziś urodziny i dostał gratulacje od jemu podobnych.

W tym kontekście, przyszło mi na myśl przemyślenie – jakie było moim udziałem w trakcie wczorajszej prezentacji dokonań IPN-u.

Otóż przypomniałem sobie, że tak zwane „środowisko Tygodnika Powszechnego” – skrytykowało bardzo ostro publikację Romana Graczyka – na temat agenturalnej działalności niektórych dziennikarzy tej gazety.
I wtedy przypomniałem sobie: czym był Tygodnik Powszechny w latach PRL-u.
Nie pamiętam – bym w tamtych czasach doczytał się jakichś ważnych informacji na temat ówczesnej Polski – lub naszej historii.
A nauczyłem się bardzo dokładnie czytać między wierszami.
Jeżeli Państwo nie wierzą – to znajdą w bibliotekach archiwalne numery tego Tygodnika i sami sprawdzą.

Z dzisiejszego punktu widzenia uznaję, że podstawowym celem istnienia tego pisma – było znalezienie źródła dochodów dla autorów publikujących w tej gazecie.
I o dziwo – znaleźli w nim zatrudnienie ludzie, którzy w latach stalinowskich wiernie budowali komunizm. W tym – wspomniany Mazowiecki.
Prócz tego – gazeta była formą szyfrowanej dyskusji i rozgrywek pomiędzy ówczesną Władzą a Episkopatem.
Tą treść artykułów publikowanych w Tygodniku Powszechnym – bez problemu rozpoznawałem.
W 1989 roku do gry przy Okrągłym Stole zaproszeni zostali „przedstawiciele robotników” – w postaci KOR-u i Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej,
oraz przedstawiciele Kościoła – główne w osobach redaktorów Tygodnika Powszechnego.

Dziś możemy podsumować: jak o interesy robotników zadbali reglamentowani przedstawiciele, a jak o interesy Kościoła zadbali dziennikarze z Tygodnika Powszechnego, którzy piastowali wszystkie najważniejsze funkcje w Rządzie Mazowieckiego.

I kto był w układzie skierowanym przeciwko robotnikom?

18 kwiecień 2013

Artur Łoboda
www.zaprasza.net

Źródło: http://www.zaprasza.net/a.php?article_id=32192

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.18

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek