Francuska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie korupcjnego finansowania kampanii Sarkozego przez Libię. Kiedy przegląd kieszeni nad Wisłą?


sarkozy khadafi ok
Maomer Kadafi i Nicolas Sarkozy. Fot. AFP

Jak poinformowała AFP, w piątek, 19 kwietnia francuska prokuratura otworzyła dochodzenie w sprawie finansowanie prezydenckiej kampanii Nicolasa Sarkozego przez Libię rządzoną w tym czasie przez Kadafiego.

Były prezydent Francji, tak jak to miało już miejsce w czasie wcześniej stawianych mu podobnych zarzutów i tym razem odrzucił wszelkie oskarżenia jako nieprawdziwe.

W grudniu, francusko-libijski biznesmen Ziad Takieddine zapowiedział, że posiada dowody na finansowanie kampanii.

W kwietniu ostatniego roku, śledczy portal Mediapart opublikował, że są dowody na przekazanie przez rząd Moamera Kadafiego 50 milionów euro ($65,5 miliona) na kampanię wyborczą.

Sarkozemu zarzucane jest rownież przyjęcie korzyści majatkowych na rzecz działalnosci jego partii od bogatej Francuzki z kręgu jego sympatyków.

Tyle AFP. Czy aby tak gwałtowny atak lotniczy na Libię i zabicie Kadafiego nie były konieczne do zatarcia śladów źródeł pieniędzy w partyjnych kasach może nie tylko Sarkozego?

Wobec dziwnych i nie zrozumiałych decyzji liderów rządu i partii politycznych jakie wpływają na to, że w Polsce podejmowane są decyzje wbrew logice, przeciwko polskiej racji stanu i niekorzystne dla państwa, krzywdzące mieszkańców a perspektywicznie wpywające na jego rozkład zastanawiające jest dlaczego prokuratura nad Wisłą nie prowadzi również podobnych dochodzeń. No ale prokuratura nad Sekwaną jest francuska, a nadwislańska wygląda na sprywatyzowaną.

Waldemar Glodek
www.polishclub.org

Opr. za: http://www.france24.com/en/20130419-sarkozy-france-campaign-libya-corruption-finance

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.19

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek