Protest w obronie ,,Polskiego Cukru” w Warszawie


Protest w sprawie prywatyzacji "Polskiego Cukru". Fot. Inter
Protest w sprawie prywatyzacji „Polskiego Cukru”. Fot. Inter

W poniedziałek, 22 kwietnia w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest w obronie prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej “Polskiego Cukru”.

Rolnicy i plantatorzy zgodnie podkreślają, że działania rządu w tej kwestii uniemożliwiają nabycie przez nich akcji.

Minister Skarbu Państwa wyznaczył cenę 2,47 za akcję, co przekracza możliwości finansowe wielu plantatorów. Duże zastrzeżenia budzi także podniesienie wartości spółki aż o 56 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Jest to kolejny zabieg ministerstwa finansów, mający na celu załatanie dziury budżetowej – podkreśla Stanisław Lubaś, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność”.

– Jednym z elementów tej prywatyzacji – najważniejszym – jest to, że ok. 300 mln. akcji chcieliśmy umorzyć, po to, żeby można było spółkę kupić taniej. Ponieważ zostałoby nam ok. 440 mln. akcji do kupienia. Dziwna się wydaje sytuacja, że minister opracował pewną koncepcję z nami ze związkami pracowniczymi. Niestety Rada Ministrów nie chce się nad tym pochylić. Jeżeli nie będzie decyzji w tej sprawie to tą dywidendę już z tego roku minister podzieli na siebie i pójdą na pokrycie dziury budżetowej, która jest nie do zasypania-zaznacza Stanisław Lubaś.

Niepokojąca jest także postawa ministra rolnictwa Stanisława Kalemby z PSL-u, który w Brukseli nie potrafi przeforsować stanowiska korzystnego dla przemysłu cukrowniczego w Polsce – akcentuje Stanisław Lubaś.

Dziwie się ostatnim decyzjom pana ministra Kalemby, który był zwolennikiem „Polskiego Cukru” w PSL i dzisiaj pojechał do Brukseli. Parlament Europejski uchwalił, że obecne regulacje rynku cukru będą obowiązywać do 2020 roku. Ministrowie rolnictwa zebrali się i uchwalili żeby one obowiązywały do 2017 roku. Nie jest to ostateczna decyzja, ale nie mniej jednak nie rozumiem pana ministra, gdzie panowie z PSL naśmiewali się z ministra Jurgiela, który potrafił twardo walczyć o polskie interesy w Brukseli i nawet potrafił wyjść z posiedzenia, żeby zablokować pewne rzeczy – dodaje Stanisław Lubaś.

Polska jest obecnie trzecim producentem cukru w Europie. Plantatorzy i rolnicy zaniepokojeni groźbą wejścia kapitału zagranicznego na polski rynek będą protestować w Warszawie. Poniedziałkowa manifestacja rozpocznie się o godz. 11 przed Ministerstwem Skarbu Państwa. Uczestnicy protestu przejdą przed budynek Sejmu.

Wcześniej 16 kwietnia w sprawie „Polskiego Cukru” protestowało kilkuset rolników przy drodze krajowej nr. 74 w Werbkowicach.

RIRM

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/ogolnopolski-protest-w-obronie-polskiego-cukru/

POLISH CLUB ONLINE, 2013.04.21

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek