Okręty marynarki wojennej Iranu popłyną z rewizytą do bazy rosyjskiej Flotylii Kaspijskiej


Iran i Rosja na Morzu Kaspijskim

Morze-Kaspijskie

Latem okręty irańskiej marynarki wojennej odwiedzą bazę rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej. Wszystko w ramach „wzmacniania współpracy międzynarodowej”.

„Zgodnie z planem rozwoju i wzmocnienia współpracy międzynarodowej pomiędzy rosyjską marynarką wojenną i państwami basenu Morza Kaspijskiego dojdzie, w lecie tego roku, do wizyty okrętów Islamskiej Republiki Iranu w bazie Flotylli Kaspijskiej, w porcie w Astrachaniu” – poinformowali przedstawiciele Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Według oficera z POW FR wizyta ma charakter czysto kurtuazyjny. Zaplanowano m.in. zwiedzanie zabytków Astrachania, wycieczkę do Muzeum Flotylli Morza Kaspijskiego, a także irańsko-rosyjskie zawody sportowe. Dowódca irańskiej floty spotka się również z przedstawicielami Flotylli Kaspijskiej oraz władzami miasta i obwodu astrachańskiego.

„Okręty Flotylli Kaspijskiej odwiedziły Islamską Republikę Iranu sześć lat temu, w 2007 r. Doszło wtedy do wizyty flagowego okrętu FK – Tatarstanu, który zacumował w irańskim porcie Bandar-e Anzali” – tłumaczy przedstawiciel POW FR.

Do ostatniej wizyty rosyjskiej marynarki w Iranie doszło w końcu kwietnia, kiedy to jednostki Floty Pacyfiku pojawiły się w porcie Bandar Abbas.

Źródło: ria.ru
(Błażej Cecota)

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek