PAN w służbie ideologii. Tresura „akademików”


Jak informuje PAP, prof. Krzysztof Jasiewicz został zwolniony ze stanowiska kierownika Zakładu Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

Prof. Jasiewicz usunięty z zakładu PAN


Prof. Krzysztof Jasiewicz nie będzie kierował Zakładem Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN. O jego odwołaniu z dniem 1 czerwca zadecydowało kierownictwo instytutu. Sprawa wiąże się z wypowiedziami badacza.

O zwolnieniu Jasiewicza z funkcji kierownika Zakładu Analiz Problemów Wschodnich w ISP PAN poinformował prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Sprawa dotyczy wywiadu z historykiem i politologiem prof. Jasiewiczem, który na początku kwietnia opublikował magazyn “Focus Historia Ekstra”. W rozmowie pt. “Żydzi byli sami sobie winni?” Jasiewicz powiedział m.in., że Holokaust “nie byłby możliwy bez aktywnego udziału Żydów w mordowaniu swego narodu”.

“Skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, „co się działo na obrzeżach Zagłady”, lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu” – mówił Jasiewicz. Uznał też, że “na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów, a nie Kościół katolicki”. „Żydów zaślepia ich nienawiść i chęć odwetu”, i że “szkoda czasu na dialog z Żydami, bo do niczego nie prowadzi” – dodał.

PAP

Za: http://wirtualnapolonia.com/2013/05/30/prof-jasiewicz-usuniety-z-zakladu-pan/

Prof. Krzysztof Jasiewicz
Prof. Krzysztof Jasiewicz

Krzysztof Jasiewicz: ur. 1952 w Gdańsku, prof. zw. dr hab., historyk, politolog, ekonomista, profesor mianowany w Instytucie Studiów Politycznych PAN; kierownik Pracowni Analiz Problemów Wschodnich. Specjalizuje się w problematyce Kresów Wschodnich II RP oraz stosunków polsko-sowieckich w latach 1939-1945. Prowadził kwerendy archiwalne m.in. w kilkudziesięciu archiwach na obszarze b. ZSRR (Białoruś, Estonia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Ukraina) i w Wielkiej Brytanii; do 1992 członek Zarządu i sekretarz Archiwum Wschodniego, członek Rady Naukowej Indeksu represjonowanych przy Ośrodku KARTA; członek Polskiego PEN-Clubu; laureat m.in. Nagrody im. Jerzego Łojka oraz Nagrody polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Autor, współautor bądź redaktor kilkunastu książek. (Za: www.isppan.waw.pl)

Przeczytaj wywiad z prof. Krzysztofem Jasiwiczem:

oraz reakcję na artykuł prof. Krzysztofa Jasiewicza:

Przeczytaj również:

POLISH CLUB ONLINE, 2013.05.30

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek