AltAir: Kolejna awaria Dreamlinera JAL


787jalNiedawno naprawiony Boeing 787 Dreamliner należący do Japan Airlines uległ kolejnej awarii. Zaplanowany lot musiał zrealizować stary Boeing 767.

Do incydentu doszło dziś podczas przeglądu przed lotem. Należący do Japan Airlines samolot pasażerski Boeing 787 miał lecieć z Tokio do Pekinu dzień po powrocie do lotów Dreamlinerów tego przewoźnika i innych japońskich linii – ANA (787 ANA i JAL od 1 czerwca, 2013-05-10). Testy wykazały różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz kontenera naprawianego niedawno akumulatora litowo-jonowego. Odlot został opóźniony o ponad godzinę, a Dreamliner musiał zostać zastąpiony przez starego Boeinga 767.

Specjalna wentylacja zasobnika akumulatora litowo-jonowego naprawianych przez Boeinga Dreamlinerów jest jednym z rozwiązań zastosowanych, by zapobiegać ich przegrzewaniu. W wypadku feralnego samolotu okazało się, że zatkane były dwa otwory wentylacyjne zasobnika. Analiza pozwoliła na stwierdzenie, że błąd został popełniony przez serwisanta. Sam akumulator nie wykazał odstępstw od normy. Inne Dreamlinery JAL i ANA latają zgodnie z rozkładem.

AltAir

Źródło: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10578 , 2 czerwca 2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.06.02

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek