Antypolski niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie” w Telewizji „Polskiej”


nasze-matki-naszych-ojcowTelewizja Polska idzie po bandzie. W czerwcu na antenie Jedynki wyemitowany zostanie skandaliczny niemiecki serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym żołnierzy AK ukazano jako antysemitów. Film wywołał liczne protesty niemieckiej Polonii, a nawet niemieckich historyków. Władz TVP to nie zraziło.

Co więcej to właśnie skandal, jaki towarzyszył emisji serialu przez niemiecką telewizję ZDF skłonił Juliusza Brauna do pokazania serialu.

W oficjalnym komunikacie TVP poinformowała, że zostanie on wyemitowany w dniach 17, 18, 19 czerwca br. na antenie TVP1. Zaś u podłoża tej decyzji legło przekonanie, że polscy widzowie powinni mieć szanse sami wyrobić sobie zdanie na temat tej produkcji. TVP uznała, że opinia publiczna była dotąd:

skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania. Dlatego TVP podjęła decyzję, by cały mini serial, w tym jego kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać wszystkim polskim widzom.

Film zostanie obudowany studyjną dyskusją.

Aby w ocenie i rozeznaniu się w kontrowersji „Naszych matek, naszych ojców” pomóc widzom, emisja trzeciego odcinka serialu, w środę 19 czerwca, zostanie w TVP1 poprzedzona wprowadzeniem historycznym, zaś po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce.

– informuje biuro prasowe TVP.

Przypomnijmy: serial opowiada o wojennych perypetiach pięciorga młodych mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. W jego trzecim odcinku przedstawiając okupację niemiecką w Polsce, ukazano wyraźnie przerysowane antysemickie postawy w polskim ruchu oporu.

Takie podejście do tematu wywołało burzę w polskich mediach. Z oficjalnym protestem wystąpił ambasador RP w Berlinie. List do dyrektora generalnego ZDF Thomasa Belluta wystosował też prezes TVP Juliusz Braun, który napisał, że polski wątek serialu „nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony”.

Jak przypomina TVP – prezes Braun zaproponował też niemieckim partnerom pomoc TVP w przygotowaniu specjalnego dokumentu o niemieckiej okupacji w Polsce. Dokument ten widzowie ZDF mają zobaczyć już w czerwcu.

W Niemczech emisja serialu została poprzedzona niezwykle intensywną kampanią reklamową. Był on zapowiadany jako „wydarzenie telewizyjne roku” („Der Spiegel”). Produkcję obejrzało łącznie 21 milionów widzów. Serial wyreżyserował Philipp Kadelbach, a wystąpili w nim.in.: Volker Bruch, Miriam Stein, Ludwig Trepte, Tom Schilling.

Powiedzieć, że decyzja o pokazaniu niemieckiego serialu przez polską telewizję jest kontrowersyjna, to łagodne określenie. Serwowanie na największej antenie nawet w publicystycznej oprawie niemieckiej propagandy historycznej polskim widzom, z których starsi jeszcze sami pamiętają, jak było naprawdę – to posunięcie trudne do zrozumienia. Stawia bowiem w wyjątkowo niezręcznej sytuacji wszystkich Polaków protestujących przeciw serialowi. Teraz – niemieccy publicyści – mogą śmiało pisać: Cóż złego jest w naszym serialu, skoro sami go pokazujecie?!

Jeśli już TVP koniecznie chciała zorganizować dyskusję dla zainteresowanych – miała do tego kilka kanałów tematycznych – w tym TVP Historia, czy TVP Kultura. Najwyraźniej jednak nie o dyskusję i nie o prawdę historyczną tu chodzi, a o widowisko, skandal i słupki oglądalności.

Tylko co to ma wspólnego z misją mediów publicznych? Kogoś najwyraźniej zawiodła tu wyobraźnia!

wPolityce.pl

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,kultura?zobacz/telewizja-polska-zaserwuje-nam-niemiecki-serial-nasze-matki-nasi-ojcowie , 3 czerwca 2013

Przeczytaj również:

Wysłuchaj komentarza:

POLISH CLUB ONLINE, 2013.06.03

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek