Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – Komunikat 3/13


Stowarzyszenie Międzynarodowy Rajd Katyński. Fot. FB
Stowarzyszenie Międzynarodowy Rajd Katyński. Fot. FB

 

Warszawa, 22 maja 2013

KOMUNIKAT 3/13

Przyjacielu,

UWAGA – BARDZO WAŻNE
Już w najbliższy piątek, 7 czerwca 2013 roku o godz. 12.30 na kwaterze „Ł”, tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie rozpocznie się uroczystość przeniesienia na Cm. Pólnocny ekshumowanych szczątków Bohaterów walki o Niepodległą Rzeczpospolitą zamordowanych przez komunistów w latach 1948-1956 w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i ukrytych na powązkowskiej Łączce.
Zostaliśmy zaproszeni do eskortowania konduktu pogrzebowego. To dla nas zaszczyt. Dziękujemy Panie Profesorze za to wyróżnienie. Motocykliści zbierają się o godz. 12:00 na parking przy budynku zarządu cmentarza.
Szczegóły: http://rajdkatynski.com/126-7-czerwca-g-12-30-laczka.html

X Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec
Peszkowskiego, Jasna Góra 2013 za nami.
Kiedy ucichły emocje, – czas na refleksje.

X Motocyklowy Zlot Gwiaździsty, Jasna Góra 2013. Fot. TVTrwam
X Motocyklowy Zlot Gwiaździsty, Jasna Góra 2013. Fot. TVTrwam

Przyjechało nas 15 tys. motocyklistów. To znacznie mniej jak w rekordowym 2011 roku, kiedy było nas 35 tys., ale po dwóch kolejnych prowokacjach Pana Prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), który próbował zawłaszczyć nasz zlot, kiedy w ubiegłym roku musieliśmy przenieść go do Gietrzwałdu, a w tym roku przełożyć zlot o jeden tydzień wcześniej, kiedy jeszcze dwa dni przed zlotem, na Jasnogórskich Błoniach, na Górce Przeprośnej leżał śnieg – przyjechało nas nadspodziewanie dużo. A przecież nie o rekordy tu chodzi.

Na Jasnogórski Zlot Gwiaździsty przyjeżdżamy prosić Matkę Boską Częstochowską, Królową Polski, o dobry, radosny i bezpieczny sezon motocyklowy.

Kto woli pod patronatem Pana Matyjaszczyka (SLD), z muzyką metalową, alkoholem, – jego
wybór, a my pod patronatem Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, w przyszłym roku, spotykamy się w Niedzielę Palmową, 13-14 kwietnia.
Co wymyśli Pan Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk w przyszłym roku? Czy zaprzestanie prowokacji, jak obiecał na spotkaniu w sali Ojca Kordeckiego?, – zobaczymy.

Trzeba jednak pamiętać słowa znakomitego Stanisława Michalkiewicza: „Kto wierzy komunistom, ten sam sobie szkodzi. Zachęcam do przeczytania relacji z tegorocznego Zlotu w miesięczniku „Motocykl Moje Hobby” pióra Piotra Besy Czecha:

  • https://docs.google.com/file/d/0B32wkhVoiGZDWmFHREhlVlJSX2M/edit?pli=12

I relacji na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry – o. Stanisława Tomonia:

  • http://www.jasnagora.com/wydarzenieDuze.php?ID=7896

To w powodzi kłamstwa jaka przetoczyła się przez media, zwłaszcza częstochowskie, internet, – rzetelna informacja.
Jest też relacja filmowa TV TRWAM:

  • http://www.youtube.com/watch?list=PLvNvpBu_qR3YYuyPwTrsRx26xb7JxT6_u&v=1kbsOCaVQXo

Zainteresowanych historią prowokacji Pana Prezydenta Częstochowy, odsyłam do poprzednich Komunikatów, które są na stronie:

  • www.rajdkatynski.com

Zapraszam też do obejrzenia pierwszej części opowieści Ks. dr Wiesława Pęskiego, o południowych Kresach Rzeczypospolitej, o swoich doświadczeniach na obecnej Ukrainie. To lektura obowiązkowa dla motocyklistów udających się na Wschód.

  • http://rajdkatynski.net/rajdy-katynskie/rajd-katynski-13.html

Ksiądz Wiesław wygłosił kazanie na naszym ostatnim Jasnogórskim Zlocie.

IV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Marka Kawczyńskiego – Merrillville 2013
Organizowany przez naszego Przyjaciela i przedstawiciela w USA, Jacka Kawczyńskiego, zgromadził ok. 300 motocyklistów z kilku stanów. Było ognisko, wspólne śpiewanie. Szczegóły na stronie:

http://www.rajdkatynski.com/jasna-gora/merrillville-usa.html?showall=&start=2

ZBRODNIE NIEMIECKIE PAMIĘTAMY – KZ RAVENSBRUCK
Rajd odbędzie się w terminie: 14-16 czerwca 2013 roku.
Szczegóły :

  • http://rajdkatynski.com/120-iv-rajd-motocyklowy-zbrodnie-niemieckie-pamietamykz-ravensbruck-2013.html

OBŁAWA AUGUSTOWSKA
Otrzymaliśmy list:
“Szanowny Panie, w nawiązaniu do rozmowy z ks. prałatem Stanisławem Wysockim, Prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, przesyłamy zarys programu tegorocznych czerwcowych uroczystości poświęconych sowieckiej pacyfikacji z lipca 1945 r. Od trzech lat – poza tradycyjnymi lipcowymi uroczystościami – organizujemy również obchody rocznic Obławy Augustowskiej w ostatnich dniach roku szkolnego, by zaangażować w nie młodzież, bo to ona ma przenieść pamięć. Bylibyśmy zaszczyceni udziałem 3 członków Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszej działalności. Obława Augustowska określana jest podlaskim Katyniem, rodziny jej ofiar dotąd nie wiedzą, gdzie są doły śmierci (bo przecież nie pochówku) ich bliskich. Prosimy Was o pomoc poprzez podpisanie i rozpropagowanie apelu w sprawie obławy do najwyższych władz RP

  • http://www.isppan.waw.pl/apel/index.htm.

Wasz udział w rajdzie nadałby mu rangę i zwiększył zainteresowanie zbrodnią wciąż czekającą na wyjaśnienie. Z wyrazami szacunku i sympatii Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie

P.S. O działalności Klubu: http://akklub.pl/

Rajd śladami Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.
Data: 22.06.2013 r. – 23.06.2013 r.
Trasa: Augustów – Białobrzegi – Jaminy – Sztabin – Krasnybór – Giby –Sejny – Krasnopol – Suwałki
Dzień pierwszy: 22.06.2013 r.
1. Augustów, godz. 10.00 – Rynek Zygmunta Augusta, inauguracja rajdu z wyjaśnieniem jego celu, krótkim wprowadzeniem historycznym na temat sowieckiej zbrodni z lipca 1945 r., modlitwą za ofiary obławy i ich rodziny.
2. W każdym wymienionym punkcie trasy od Białobrzeg do Suwałk: spotkania z miejscową społecznością, świadkami historii, informacja o wydarzeniach z lipca 1945 r. w danym miejscu, o ofiarach Obławy Augustowskiej ujętych bądź przetrzymywanych w tej miejscowości i modlitwa za nich.
3. Białobrzegi
4. Jaminy
5. Sztabin
6. Krasnybór
7. Giby – nocleg na polu biwakowym, posiłek na parafii w Gibach, koncert Grzegorza Kucharzewskiego pod Krzyżem – pomnikiem upamiętniającym Ofiary Obławy Augustowskiej
Dzień drugi: 23.06.2013.
1. Giby – śniadanie, wyjazd 8.30
2. Sejny
3. Krasnopol
4. Suwałki, godz. 12.00 – msza święta w intencji ofiar Obławy w Konkatedrze Św. Aleksandra, obiad
W przeddzień rajdu – 21.06.2013 r. o godz. 11.00 – w Augustowie organizujemy misterium poświęcone Obławie Augustowskiej z udziałem młodzieży z augustowskich szkół, zakończone koncertem Macieja Wróblewskiego. Zapraszamy również na misterium i koncert, zapewniając nocleg z piątku na sobotę, kolację i śniadanie.”

Również w piątek o godz. 18:00 w Domu Kultury w Augustowie, spotkamy się z mieszkańcami Augustowa, z młodzieżą. Pokażemy film i opowiemy o Rajdach Katyńskich.
Zapraszam wszystkich motocyklistów już we czwartek, 20 czerwca, bardzo serdecznie.
Spotykamy się w ośrodku ABRO, w miejscowości Szczerba, (8 km. od Augustowa, na drodze do Suwałk), po południu. http://www.abro.home.pl/4
Motocykliści jadący z Warszawy spotykają się na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego we czwartek o godz. 12:00
Jeżeli nie możesz przyjechać do ośrodka Abro we czwartek, dołącz do nas gdzie będziesz mógł. Zapowiada się piękny i pełen wrażeń weekend.

Rajd Motocyklowy OJCÓW NASZYCH STARYM SZLAKIEM
wyruszy z Sokółki 3 lipca i potrwa do 9 lipca br. Rajd pojedzie na Białoruś. Szczegóły:

  • http://www.rajdkatynski.com/inne-rajdy/ojcow-naszych.html

Prowadzi Krzysztof Butlewski 602 509 920, [email protected]

II Motocyklowy Rajd MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA
Rajd odbędzie się w dniach 12.07.2013 r. – 16.07.2013 r.
Ogólny plan II Motocyklowego Rajdu „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.
12.07.2013 r. – dojazd motocyklistów uczestniczących w rajdzie do Zbaraża (kolacja, zakwaterowanie)
13.07.2013 r. – prace porządkowe na cmentarzu w Kołodnie k. Zbaraża (śniadanie, praca na cmentarzu, obiad, opcjonalnie zwiedzanie zamku w Zbarażu)
14.07.2013 r. – wyjazd grupy na wycieczkę do Krzemieńca lub Wiśniowca następnie o godz.
16.00 uczestnictwo we Mszy św. sprawowanej w 70-rocznicę dokonania Ludobójstwa we wsi Kołodno (śniadanie, wyjazd, obiad, Msza,wspólne ognisko z młodzieżą uczestniczącą w akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”)
15.07.2013 r. – prace porządkowe na cmentarzu w Opryłowcach k. Zbaraża (śniadanie, praca na cmentarzu, obiad)
16.07.2013 r. – wyjazd grupy do granicy, a następnie zakończenie rajdu.
Więcej informacji oraz zapisy odbywają się pod numerem tel. 602115270 lub adresem e-mail [email protected]

W dniach 22.06-23.06.2013 r. w Krzydlinie Małej k. Wołowa odbędzie się spotkanie uczestników tegorocznej akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.
W tym roku blisko 700 młodych osób z Dolnego Śląska wyjedzie ratować polskie kresowe nekropolie. Motocykliści (uczestnicy akcji oraz sympatycy) otrzymali specjalne zaproszenie od organizatorów, aby wspólnie z młodzieżą spotkać się w Krzydlinie Małej w celu wspólnego przeżycia spotkania połączonego z ogniskiem, na którym odbywać się będzie m.in. nauka pieśni patriotycznych. Wszyscy chętni motocykliści spotykają się 22.06.2013 r. o godzinie 13.00 w Krzydlinie Małej 69 k. Wołowa na terenie Centrum Duchowości Klaretyńskiej.
Z motocyklowymi pozdrowieniami, Michał Szeliga, tel. 6021152705

III MOTOCYKLOWY RAJD ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – PAMIĘTAMY
19.07.2013 – 21.07.2013 19.07.2013 10:00 am – 21.07.2013 11:00 pm
Szczegóły w następnym Komunikacie.

XIII MIĘDZYNARODOWY MOTOCYKLOWY RAJD KATYŃSKI
23.O8 – 15.09.2013 – 7.000 km.
Rajd-Karynski-logo1Rajd rozpocznie się 23 sierpnia i zakończy 15 września 2013 r. w Warszawie na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Rajd potrwa 3 tygodnie. Pojedziemy trasą: Warszawa – Ossów – Ostrów Maz. – Bielsk Podlaski – Sokółka – Okopy – Giby – Kopciowo – Dubicze – Koniuchy – Ponary – Koleśniki – Wilno – Oszmiana – Lida – Krupa – Bogdanowo – Mińsk – Kuropaty – Budsław – Orsza – Smoleńsk – Katyń – Miednoje – Twer – Moskwa –
Briańsk – Kijów – Bykownia – Winnica – Bar – Nowa Uszyca – Chreptiów – Kamieniec Podolski – Okopy Św. Trójcy – Chocim – Trembowla – Huta Pieniacka – Brody – Złoczów – Podhorce – Olesko – Lwów – Przemyśl – Jarosław – Rzeszów – Tarnów – Kraków – Bańska Bystrzyca – Esztergom – Parkany – Wiedeń – Tulin nad Dunajem – Brno – Ołomuniec – Opawa – Racibórz – Gliwice – Tarnowskie Góry – Piekary Śląskie – Bytom – Mysłowice – Jasna Góra – Warszawa.
Zachęcam do odwiedzenia tej strony:

  • http://rzecz-pospolita.com/

i wyszukania w niej kresowych miast, miasteczek, wiosek na naszej trasie. Naprawdę warto.

W czasie przygotowywania Rajdu mogą nastąpić niewielkie zmiany trasy.

XIII Rajd Katyński jest organizowany przy współpracy z Diecezją Poznańską, która z ramienia Episkopatu Polski zajmuje się obchodami 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości w Chocimiu i pod Wiedniem, na polach bitewnych, gdzie Polskie Wojsko pobiło Osmańską armię i ocaliło chrześcijańską Europę, przed zalewem muzułmańskim, – przygotowuje Diecezja Poznańska.

Podczas Rajdu będą dwa zloty motocyklowe: w Ponarach i w Hucie Pieniackej.

12 września, w 330 lecie Odsieczy Wiedeńskiej rozstawimy nasze namioty pod Wiedniem. Będzie wiele niezapomnianych spotkań. Zachęcam do uczestnictwa w całym Rajdzie Katyńskim, ale można będzie też pojechać w tylko część trasy.

Zgłoszenia uczestników będziemy przyjmować od dnia 14 czerwca do 12 lipca. Jedzie pierwszych 100 motocyklistów. Dokumenty konieczne do rejestracji i jak je wypełnić podam w najbliższym Komunikacie, w ciągu kilku najbliższych dni.

DARY
Drogi Panie Wiktorze!
Witam Pana bardzo serdecznie i goraco! Jestem Panu ogromnie wdzieczna za ciagla pamiec o nas, za starania i dobroc serca. Modlimy sie za Pana by Bog hojnie Panu blogoslawil i dawal zdrowie. Co sie tyczy pomocy to przydaly by sie nam komplety poscieliowe, garnki, czajnik elektryczny, zelazko – 2, oraz obuwie dla chlopakow – 30,36,41,41 ,42 -rozmiary. Nie musi Pan starac sie o wszystko, gdyby mozna bylo przynajmniej cos z tego kupic byla bym Panu niezmiernie wdzieczna. Jest nas teraz wiecej, ale juz chyba bedzie wiosna wyjdziemy wszyscy na trawe i nie umrzemy z glodu. Jeszcze raz Panu bardzo dziekuje mocno usciskamy i czekamy. Prosze o informacje o dostanie listu. Z uszanowaniem
Helena Dworecka, Bogdanowo

Bogdanowo, to wioska położona 30 km. na północny zachód od Wołożyna, – obecnie Białoruś. Tam, w tej wiosce, jest niezwykły sierociniec. Dzieci “bezprizorne”, pozbierane z lasu, piwnicy, podrzucone, …dzieci niechciane. Pierwszą pensjonariuszką była 7 letnia Olesia, dziewczynka znaleziona w lesie. Zrobiła sobie szałas i tam mieszkała, – bo jak opowiada, nikt jej tam nie krzywdził. Poodmrażane ręce, nogi. Przybywały kolejne dzieci, Dziś jest ich dwanaścioro. Historia każdego z nich jest wstrząsająca. Przywraca je życiu Polka, Pani Helena Dworecka. Żyją z tego co przyniosą dobrzy ludzie, a wioska jest biedna. Jeżeli będziesz w tamtych stronach, odwiedź ich i zobacz, bo to tam, w tej białoruskiej wiosce, bije Polskie Serce, mieszka DOBRO i PIĘKNO. Byłem i widziałem.

Pani Helena Dworecka, 222 344 Bogdanowo 21, Wolozinskij rajon, Minskaja oblast, telefon: +375 299 411 078

Najserdeczniej Was pozdrawiam
Paniom rączki całuję a Panom mocno prawicę ściskam
Wiktor
[email protected]
www.rajdkatyński.net

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
Warszawa 00-270, ul. Krzywe Koło 30/3, tel. (0-22) 635 0671, 506 284 816

Za Email: Komunikat 13/3 z 6 czerwca 2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.06.06

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek