Jan Bodakowski: Środowiska katolickie i narodowe muszą wyzwolić się z pęt kompromisów


Wrogie przejęcie festiwalu filmu niezależnego OKNO. Rezygnuje organizatorka

 

Festiwal Filmu Niezaleznego OKNOJedna z organizatorek, a także jeden z gości jeszcze w piątek zrezygnowali z udziału w Festiwalu. Okazało się bowiem, że jedna z nich ma uroczyście powitać redaktora naczelnego Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza.

Jeszcze przed rozpoczęciem drugiego Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO jedna z jego organizatorek i osoba która miała prowadzić oficjalną część festiwalu Agnieszka Piwar demonstracyjnie wycofała swój udział z imprezy. Podobnie swój udział w festiwalu odwołała działaczka prolife Anna Holocher, która na festiwalu miała promować film October Baby. Przyczyną tej dramatycznej decyzji było nagła decyzja drugiej z organizatorek, że festiwal ma rozpocząć uroczyste przywitanie redaktora naczelnego Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza.

Festiwal Filmu Niezależnego OKNO rozpoczął się w piątek w Ełku. Jego inicjatorem jest Kongresu Mediów Niezależnych. Festiwal współorganizuje miasto Ełk. Jedną z jego organizatorek była Agnieszka Piwar magister filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego i podyplomowego Studium Dziennikarskiego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pracownik serwisu radiowego Katolickiej Agencji Informacyjnej. Publicystka miesięcznika Moja Rodzina. Przewodnicząca oddziału warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, w czasie prób konferansjerki, Agnieszka Piwar została zaskoczona informacją że ma uroczyście przywitać Tomasza Sakiewicza. Nakazała jej to druga z organizatorek. Zdumienie Agnieszki Piwar było ogromne, jej krytyczne zdanie o niezgodnych ze standardami dziennikarstwa praktykach redaktora Sakiewicza jest powszechnie znane. Druga z organizatorek od wielu miesięcy zdawała się podzielać opinie o Sakiewiczu.

Tomasz Sakiewicz jest od wielu kat postrzegany w środowiskach katolickich i narodowych jako osoba kontrowerszjna. W ostatnich tygodniach zasłynął ostrym konfliktem z katolickim Radiem Maryja i szokującą relacją z kongresu ruchu narodowego. Należący do Gazety Polskiej portal Niezależna.pl głosił, że „Wysoki aparatczyk PZPR gościem na zjeździe Ruchu Narodowego” i, że „na kongres Ruchu Narodowego zaproszeni zostali byli działacze komunistyczni wysokiego szczebla”. Było to surrealistycznym kłamstwem. W skandaliczny sposób krzywdzącym patriotyczną młodzież która entuzjastycznie przyjęła zapowiedź ostrej antykomunistycznej reakcji ruchu narodowego na wszelkie przejawy promowania komunizmu. Portal Niezależna.pl nie wymienia z nazwisk owych „działaczy komunistycznych wysokiego szczebla” (bo ich nie było). Ogranicza się do jednej osoby Bohdan Poręba, który korzystając z wolnego dostępu dla osób postronnych zakradł się i na imprezę, w czasie przerwy podstępem dorwał się do mikrofonu i nie chciał go oddać pomimo wyraźnych żądań organizatorów.

Reakcja Agnieszki Piwar czy Anny Holocher powinny być wzorem dla nas wszystkich. Środowiska katolickie i narodowe muszą wyzwolić się z pęt kompromisów. Dla Agnieszki Piwar i Anny Holocher oczywistością było to, że pryncypia, jednoznaczne przywiązanie do kościoła katolickiego, jest ważniejsze od blichtru salonów. To że naszą drogą jest prawda, a nie uśmiechy pod adresem kłamców i środowisk, których celem jest instrumentalne wykorzystanie Kościoła w swojej polityce.

Jan Bodakowski

POLISH CLUB ONLINE, 2013.06.29
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek