15. Pielgrzymka Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej do narodowego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii


Polonia u Matki Bożej

Bp Stefan Regmunt, pasterz diecezji zielongórsko-gorzowskiej. Fot. TVTrwam
Bp Stefan Regmunt, pasterz diecezji zielongórsko-gorzowskiej. Fot. TVTrwam

Po raz piętnasty Polonia amerykańska i kanadyjska uczestniczyła w Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja do narodowego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii (USA). Królowej Polski i umiłowanej Pani Częstochowskiej zawierzono trudne sprawy i problemy naszej Ojczyzny oraz jej przyszłość. Podziękowano także za przyznanie Telewizji Trwam miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Stefan Regmunt, pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Mówiąc do licznie zgromadzonych rodaków, przypominał o początkach Radia Maryja, a także pozostałych dzieł powstałych przy tej katolickiej rozgłośni.

– Dzisiaj, kiedy patrzymy, że w grudniu miną 22 lata od tych początków Radia Maryja i kiedy uświadomimy sobie, że mija dziesięć lat od utworzenia Telewizji Trwam, to łatwiej nam dostrzec, jak wiele w naszym życiu się zmieniło – powiedział w homilii ks. bp Regmunt.

Jednocześnie przypomniał, że „wielu było przeciwników, którzy uważali, że tworzenie tego Radia jest zbyt zuchwałe i to się nie uda”.

– Chcemy Bogu dziękować, że w tych trudnych czasach mogliśmy dokonać tak wiele – podkreślił, wskazując m.in. na „Nasz Dziennik”, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz inicjatywy podejmowane przez Fundację Lux Veritatis.

Ponadto pasterz Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego przypomniał, że w miniony piątek ogłoszono wyniki drugiego konkursu na MUX-1. Ksiądz biskup Regmunt wyraził radość z decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznającej Telewizji Trwam należną jej koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe. Kaznodzieja przypomniał, że decyzji tej towarzyszyło „utrudzenie”.

Przypomniał m.in. ponad 2,5 miliona podpisów Polaków mieszkających w Ojczyźnie i poza jej granicami wyrażających sprzeciw wobec dyskryminacji Telewizji Trwam. Hierarcha wskazał ponadto na blisko 200 manifestacji i marszów, które przeszły ulicami polskich miast oraz w miejscach, gdzie przebywają Polacy.

– Nie została dziś na boku Telewizja Trwam, która tyle dobrego czyni, abyśmy mogli realizować swoje ideały – stwierdził ks. bp Regmunt i podkreślił, że teraz musimy otaczać modlitwą tę katolicką stację, by „dobrze wykorzystała daną jej koncesję”.

Pasterz zielonogórsko-gorzowskiego Kościoła wskazał na wiele zasług, jakie czynią Radio Maryja i Telewizja Trwam, które – jak wskazał – przyczyniają się do umocnienia naszej wiary. Kaznodzieja podkreślił, że dzięki nim mogliśmy poznawać bliżej nauczanie Kościoła.

– Uczyliśmy się aktywnego zaangażowania w życiu Kościoła. Przypominano nam o prawdziwym patriotyzmie, a przede wszystkim byliśmy bliżej Ojca Świętego i spraw Kościoła powszechnego – dodał kaznodzieja, kierując słowa do licznie zgromadzonej w narodowym sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown Rodzinie Radia Maryja.

– Dzięki tym mediom Polonia stała się wspólnotą stojącą bliżej nas. Mogliśmy was słuchać, z wami się modlić – podkreślił ks. bp Regmunt.

Przypomniał, że kolejnym dziełem powstającym przy Radiu Maryja i dzięki ofiarności sympatyków i przyjaciół tej rozgłośni jest świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II, będąca wotum wdzięczności za niezwykły pontyfikat Papieża Polaka.

– Miłość do Matki Najświętszej jest szczególnym znakiem tożsamości Polaka – podkreślił hierarcha i przypomniał, że „do Matki Bożej przybywali królowie”.

Mówiąc o tegorocznej pielgrzymce, wskazał, że odbywa się ona w Roku Wiary. – Ten rok ma przyczynić się do głębszego spotkania z Chrystusem. (…) Jesteśmy wezwani do wiary zaangażowanej. Wiary, która staje się poprzez aktywność; poprzez czynne działanie wiarygodna – dodał biskup zielonogórsko-gorzowski, zaznaczając, że wiara jest drogowskazem wskazującym drogę do osiągnięcia prawdziwego szczęścia.

– Pamiętajmy o Polsce. O jej codziennych troskach. Nasza Ojczyzna tak bardzo potrzebuje wsparcia naszych rodaków. Wspomagajmy budowanie silnej, niepodległej, katolickiej polski. Umacniajmy Polskę swą piękną, patriotyczną postawą – podkreślił ks. bp Regmunt.

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zaapelował do zgromadzonych w Amerykańskiej Częstochowie, by otaczali troską Radio Maryja i Telewizję Trwam. – Niech owocnie te media służą Ojczyźnie i wszystkim Polakom na całym świecie – zaznaczył hierarcha.

Coroczne pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown wpisuje się w program spotkań Rodziny Radia Maryja. Poprzedzają je zjazdy młodzieży i dzieci, a zakończy oczekiwana lipcowa Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. W tym roku Rodzina Radia Maryja przybędzie po raz dwudziesty pierwszy do stóp Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 13-14 lipca.

Izabela Kozłowska

 Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-polonia/43161,polonia-u-matki-bozej.html , 7 lipca 2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.07.08

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek