Papież Franciszek w Rio de Janerio: „Myślę, że dziś nasza cywilizacja przyjęła bałwochwalczy kult pieniądza. … Młodzi muszą wyjść i walczyć o wartości. A starcy muszą mówić i nauczać, przekazywać mądrość.”


Papież do rodaków: chcę wyprowadzić Kościół na ulicę

Papież Franciszek, przejazd ulicami Rio de Janeiro. Fot. rsmyof.com
Papież Franciszek, przejazd ulicami Rio de Janeiro. Fot. rsmyof.com

Mam nadzieję, że narobimy trochę hałasu. Chcę, by Kościół wyszedł na zewnątrz, na ulicę. Chcę byśmy się uchronili przed światowością, wygodnictwem, zamknięciem w sobie – w tych słowach Franciszek przedstawił swe oczekiwania względem Światowych Dni Młodzieży. Uczynił to podczas nadprogramowego spotkania z Argentyńczykami. Odbyło się ono w katedrze w Rio de Janeiro.

„Myślę, że dziś nasza cywilizacja przyjęła bałwochwalczy kult pieniądza. Znajdujemy się w obliczu filozofii i praktyki odrzucenia dwóch etapów życia. Nasza cywilizacja odrzuca starców i młodych. Jest to swoista eutanazja, ponieważ nie pozwala się mówić starcom. Młodzi doświadczają tego samego: nie mają pracy. Młodzi muszą wyjść i walczyć o wartości. A starcy muszą mówić i nauczać, przekazywać mądrość. Młodzi nie mogą występować przeciw starcom. W tym momencie młodzi i starcy są skazani na ten sam los: wykluczenie. Nie dajcie się wykluczyć! Nie dajcie się wykluczyć!” – apelował Franiszek.

Papież zachęcił też swych rodaków, by na poważnie traktowali swą wiarę, by jej nie rozwadniali. Przyznał też, że czuje się trochę jak w klatce. „To nic przyjemnego być w klatce. Chciałbym być bliżej was, ale rozumiem, że ze względu na porządek nie mogę” – wyznał Franciszek.

kb/ rv

Źródło: http://pl.radiovaticana.va/news/2013/07/25/papie%C5%BC_do_rodak%C3%B3w:_chc%C4%99_wyprowadzi%C4%87_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_na_ulic%C4%99/pol-713870 – strona Radia Watykańskiego

*    *    *

Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy nędzy Rio de Janeiro: lekcja solidarności na rzecz sprawiedliwości

Papież Franciszek w ubogiej dzielnicy Rio De Janerio. Fot. RW
Papież Franciszek w ubogiej dzielnicy Rio De Janerio. Fot. RW

Spotykając się z mieszkańcami faweli Varginha, Papież zwrócił uwagę, że Brazylijczycy, zwłaszcza najprostsi z nich, mogą dać światu lekcję solidarności, a to słowo często dziś przemilczane, bo niewygodne. Wskazał na konieczność dzielenia się z drugimi. Podkreślił, że Kościół chce współpracować z każdą inicjatywą, która służy naprawdę rozwojowi człowieka. Trzeba dać chleb głodnym, bo tego wymaga sprawiedliwość.
„Ale jest też głębszy głód, głód szczęścia, który tylko Bóg może zaspokoić – mówił Franciszek. – Głód godności. Nie ma prawdziwej promocji dobra wspólnego ani prawdziwego rozwoju człowieka, gdy nie uwzględnia się podstawowych filarów, na których opiera się państwo, jego dóbr niematerialnych. Są to: życie, będące darem Bożym, wartością, którą zawsze trzeba chronić i promować; rodzina, podstawa współistnienia społecznego i środek zapobiegający dezintegracji społeczeństwa; integralna edukacja, nie sprowadzająca się tylko do przekazywania informacji dla osiągnięcia zysku; zdrowie, które musi oznaczać integralny dobrobyt osoby, obejmujący wymiar duchowy, niezbędny do równowagi człowieka i zdrowego współistnienia; bezpieczeństwo, w przekonaniu, że przemoc można pokonać jedynie zaczynając od przemiany ludzkiego serca”.

Franciszek zwrócił się też do młodzieży, tak licznej w fawelach i w całej Brazylii:

„Wy, drodzy młodzi, jesteście szczególnie wrażliwi na niesprawiedliwość, ale często rozczarowani faktami korupcji, ludźmi, którzy zamiast starać się o dobro wspólne, dbają o własny interes. Także wam i wszystkim mówię: nigdy się nie zniechęcajcie, nigdy nie traćcie ufności, nie pozwólcie, by zgasła nadzieja. Rzeczywistość może się zmienić, człowiek może się zmienić. Starajcie się jako pierwsi nieść dobro, nie przyzwyczajać się do zła, ale je pokonywać dobrem”.

ak/ rv

Źródło: http://pl.radiovaticana.va/news/2013/07/25/spotkanie_z_mieszka%C5%84cami_dzielnicy_n%C4%99dzy_rio_de_janeiro:_lekcja/pol-713823
 – strona Radia Watykańskiego

POLISH CLUB ONLINE, 2013.07.25

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek