Papież ogłosił: „Wybrałem Kraków na Dni Młodzieży”. W 2016 roku Franciszek przyjedzie do Polski


Polskie flagi na Mszy św. zamykajacej Swiatowe Dni Młodzieży po ogłoszeniu Krakowa jako miejsce spotkania w 2016. Fot. AP/Domenico Stinellis
Polskie flagi na Mszy św. zamykajacej Swiatowe Dni Młodzieży po ogłoszeniu Krakowa jako miejsce spotkania w 2016. Fot. AP/Domenico Stinellis

Światowe Dni Młodzieży zorganizowane zostaną w Krakowie w 2016 roku, w 1050. rocznicę chrztu naszej Ojczyzny.

Decyzję tę ogłosił Ojciec Święty Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” na zakończenie Mszy św. wieńczącej tegoroczne spotkanie młodych w Rio de Janeiro.

Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz nie bez kozery zachęcał polską młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży, by przybyła dziś na plażę Copacabana z polskimi flagami. W chwili ogłoszenia decyzji dumnie i radośnie powiewały one na wietrze. Polska młodzież bardzo entuzjastycznie przyjęła wieść, że to właśnie ona będzie gościła rówieśników z całego świata na kolejnym święcie radości i młodości.

– Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa – powiedział Papież na zakończenie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”.

Kraków jest drugim polskim miastem, które będzie gościło młodych katolików z całego świata. W sierpniu 1991 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Częstochowie. Ich mottem były słowa: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”.

Na plaży Copacabana zgromadziło się co najmniej 3 miliony młodych katolików, którzy śpiewem, tańcem, wspólną, gorliwą modlitwą dają wyraz swojej wielkiej wiary i siły, jaka drzemie w Kościele katolickim. Dzięki transmisjom telewizyjnym kolejne miliony włączają się w modlitwę wraz z rówieśnikami i Ojcem Świętym Franciszkiem. Tegorocznym 28. Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyło hasło: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!”.

To wielkie święto radości i młodości transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Wystartowała już oficjalna strona internetowa Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Pod adresem krakow2016.com młodzi ludzie z całego świata znajdą przydatne informacje na temat miasta Jana Pawła II – przyjaciela młodzieży i inicjatora ŚDM.

 Maryla
Za: http://blogmedia24.pl/node/64284

*     *     *

Ks. bp Polak: to wielkie wyzwanie dla Kościoła w Polsce

Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku, to wielkie wyzwanie dla całego Kościoła w Polsce – powiedział w niedzielę Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski – ks. bp Wojciech Polak,Sekretarz Generalny KEP.

– Bardzo się cieszę, że Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś, na zakończenie ŚDM w Rio de Janeiro, że następne spotkanie młodych odbędzie się w Krakowie. Jest to, oczywiście, wielkie wyzwanie dla całego Kościoła w Polsce, ale także wielka szansa i nadzieja dla wielu młodych ludzi na przeżycie tych pięknych dni w Polsce – podkreślił ks. bp Wojciech Polak.

Sekretarz Generalny KEP podkreślił, że ŚDM są okazją na ożywienie duszpasterstwa młodzieży, ale także na ukazanie, jak w Polsce młodzi ludzie żyją wiarą i są świadkami Chrystusa.

ŚDM w Polsce to niewątpliwie także okazja na zaproszenie i na spotkanie młodych ludzi ze Wschodu, z krajów nam najbliższych, Litwy, Białorusi czy Ukrainy, a nawet z Rosji. Już dziś liczymy na ich obecność i zrobimy wszystko, by taki pobyt w Polsce im ułatwić – powiedział Sekretarz Episkopatu.

Ks. bp Polak ocenił, że ogłoszone ŚDM w Krakowie, dobrze się wpisują w program duszpasterski, który prowadzi do obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.

– Każdemu z nas, także ludziom młodym, potrzebne jest powracanie do korzeni swej wiary, do chrztu świętego, aby żyć tą nowością życia, którą przynosi nam Zmartwychwstały Pan – dodał ks. bp Wojciech Polak

PAP/RIRM

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/kosciol/ks-bp-polak-to-wielkie-wyzwanie-dla-kosciola-w-polsce/

POLISH CLUB ONLINE, 2013.07.29

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek