Homilia ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego wygłoszona w Miejscu Piastowym


ks-bp-Tadeusz-Bronikowski Ks. bp. Tadeusz Bronakowski w homilii miedzy innymi powiedzial:

(…)

Tworzy się w oczach ludzi obraz Kościoła jako instytucji skorumpowanej i zdemoralizowanej nie pasującej do współczesnej rzeczywistości.
Z całego spotkania Papieża Franciszka z młodzieżą świata liberalno-lewicowe media zapamiętały tylko tyle: Papież przyjedzie do Polski w 2016 roku i przytaczając wypowiedż Ojca w białym habicie nie mylić z ojcami Paulinami przyjedzie by wreszcie nauczyć nas mówić zrozumiałym językiem i zrobi porządek z jaguarami z czerwonymi obszywkami i rozłupanymi czapkami. Tym żyją dzisiaj medial.

Świadomie (w mediach) omija się tamaty ważne dla życia społecznego. Omije się je bo często na problemach     milionach Polaków zarabiają określone wpływowe grupy. Często … cierpienie jednych wiąże się z miliardowymi zyskami innych. Ta prawda nie jest wygodna ani dla polityków, ani dla dziennikarzy ani dla mediów żyjących z reklam i innych form promocji.

Warto przypomnieć, że to nie hieriarchia Kościoła a właśnie media otrzymują 400 milionów złotych rocznie na promocje alkoholu a więc na promocję śmierci. Na szczęście nas nie obowiązują wymogi politycznjej poprawności, nie jesteśmy spętani konfliktami interesów dlatego możemy głośno mówić odramatach, które dokonują się każdego dnia w Polsce.

Spójżmy Kochani na bolesne statystyki. W Polsce żyje około milion osób uzależnionych, 4 miliony Polaków pije ryzykownie i szkodliwie. Nasz kraj opleciony jest gęstą siecią punktów sprzedaży akoholu. Coraz więciej piją młodzi, coraz częściej problemy alkoholowe dotykają dziewcząt i kobiet. Jak zachowały się młode dziewczęta po alkoholu widzieliśmy wczoraj w wiadomościach.

Spożycie alkoholu w Polsce od piętnastego roku życia wynosi 13,6 litra. Trzeba jeszcze do tego doliczyć od 2-3 litrów alkoholu tak zwanego nie rejestrowanego. Na świecie średnie spożycie wynosi połowę tego co w Polsce. Gdy jednak opublikowano dane z których wynia, że są kraje się jeszcze więcej jeden z portali internetowych stwierdził, że tracimy pozycje lidera w naszym narodowym sporcie jakim jest upijanie się. Co za cynizm i bezczelność.

4 miliony dzieci żyje w Polsce w rodzinach z problemem alkoholowym. … Obok nas, dzień po dniu przez alkohol umierają ludzie. 10 tysięcy osób umiera każdego roku. A więc od kiedy wyjechałem z Łomży żeby przyjechać do Miejsca Piastowego do czasu mojego powrotu przez alkohol umrze około 40 osób. Od czasu zakończenia II wojny światowej Polska straciła więc 680 tysięcy obywateli tylko z tego powodu. To 1/3 mieszkańców obecnego województwa podkarpackiego, to 3 miasta tak piękne jak Rzeszów. Czy trzeba tragiczniejszych danych….

Umierają bo nie podejmuje się walki z problemami. Milczy się na teamt zagrożeń bo sprzyja się rozpijaniu zwłaszcza młodego pokolenia….

Homilia wygłoszona przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego w Miejscu Piastowym

Zrodlo: http://www.youtube.com/watch?v=SFf68pfr16g&feature=em-subs_digest

(…)

Zapytajmy kto jest odpowiedzialny za taki stan. Spójżmy na wydarzenie sprzed kilku tygodni. Media żyły historią młodej matki, która omal nie zabiła własnego dziecka upijając się przed porodem. Kobiecie grozi 5 lat więzienia za narażenie życia swojego dziecka. Oczywiście potępienie takiego działania jest słuszne. Jednak osoba patrząca szerzej na zjawiska społeczne powinna zapytać: A dlaczego żadna kara nie grozi reklamodawcom, którzy dzień po dniu, godzina po godzinie, minuta po minucie zachęcają do picia zwłaszcza dzieci i młodzież. Dlaczego żadna kara nie grozi Prezydentowi, Premierowi, Parlamentarzystom i Szmorządowcom, którzy przyczyniali się w ostatnich latach do liberalizacji przepisów dotyczących handlu alkoholem, którzy psuli ustawę o wychowaniu w trzeźwości? Nie grozi mediom, które promują rozrywkowy tryb życia i często ośmieszają działania trzeźwościowe. Te pytania musimy ciągle powtarzać. Powtarzać szczególnie do tych, którzy są reprezentantami naszymi we władzach. Nie można akceptować sytuacji, w której demokratycznie wybrani przedstawiciele narodku przez swoją obojętność, przez swoją nieodpowiedzialność stają się panami życia i śmierci jak za czasów w których obywateli traktowano jak poddanych najemników. Ten kto podnosi w głosowaniu rękę za zwiększeniem liczby punktów sprzedaży wykazuje się wyjątkową bezdusznością a wręcz okrucieństwem wobec niwinnych matek, żon, dzieci które cierpią z powodu nadużywania alkoholu.

ks-bp-Tadeusz-Bronakowski-1Są też inne formy tej bezduszności. Widzimy, jak w czasach kryzysu miasta wydają setki tysięcy złotych na festyny, na imprezy plenerowe, na dożynki i festiwale, których liczni widzowie nie wiedzą nawet po co przyszli, kto występował i co śpiewał bo wypijają tak wiele alkoholu. Te spotkania nie mają absolutnie sensu, nie budują więzi społecznych nie promują miast ale promują alkohol. To jest maronwanie pieniędzy, które powinny być zwrócone i przeznaczone na prawdziwe potrzeby.

Dzisisj wołamy, Polacy nie bądzcie bezmyślnymi wykonawcami planów, planów markietyngowych w wielkich korporacjach alkoholowych, nie utrzymujcie z Waszych skromnych środków wielkich fortun tych, którzy sprzedają Wam cierpienie, grzech a często i śmierć.

(…)

Według agencji badawczej … Polacy wydali w ubiegłym roku grubo ponad 30 miliardów złotych na alkohol. A jednocześnie w mediach slyszymy o biedzie, o glodujących polskich dzieciach spośród których wiele tysięcy nie spożywa dziennie nawet jednego ciepłego posiłku.

(…)

Żyjemy w świecie, który niektórzy określają mianem postnowoczesnego w tym świecie niepisanym ideałem staje się grzech i patologia.

(…)

Fragmenty homilii zanotowal ze sluchu wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2013.08.01 

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek