Helmut Kohl chciał mieszkających w Niemczech Turków odesłać do domu


Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec. Fot. Inter.
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec. Fot. Inter.

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl krótko po objęciu stanowiska szefa rządu w 1982 roku, chciał usunąć z kraju połowę żyjących tam Turków.

Według tygodnika ,,Der Spiegel” świadczą o tym protokoły ze spotkania Kohla z Margaret Thatcher. Niemiecki kanclerz mówił wówczas, że w ciągu czterech lat należy zmniejszyć liczbę żyjących w Niemczech Turków o połowę. Kohl motywował swoje plany tym ,że imigrantów z Turcji jest zbyt wielu i nie chcą się integrować w odróżnieniu od przybyszów np. z Włoch.

Z odtajnionych dokumentów wynika, że szef niemieckiego rządu chciał zachęcić obywateli tureckich do wyjazdu oferując im wypłatę składek zebranych na ubezpieczenie zdrowotne. Nawet w roku 1983 rząd Kohla przyjął odpowiednią ustawę w tej kwestii, która jednak nie osiągnęła zamierzonego celu.

Turcy zaczęli masowo przyjeżdżać do Niemiec w latach 60. na mocy umowy o rekrutacji robotników. Wbrew planom niemieckich władz większość z nich nie wróciła jednak do swojej ojczyzny. Obecnie w Niemczech mieszka około 3 miliony osób tureckiego pochodzenia.

Źródło: www.polskieradio.pl
RM

Za: http://narodowcy.net/europa-i-swiat/2885-helmut-kohl-chcial-sie-pozbyc-turkow-z-niemiec , 2 sierpnia 2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.08.02

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek